Boğazdaki koru Cengiz İnşaat’a satılmış
Spread the love

Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nun Cengiz İnşaat’a satıldığı ortaya çıktı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda küfürlü ses kayıtlarında adı geçen Mehmet Cengiz’in YK Başkanı olduğu Cengiz İnşaat  korunun tamamını aldı.

Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi “Hüseyin Avni Paşa Korusu”  81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazisi “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden” olmak üzere Cengiz İnşaat’a satıldı. Yolsuzluk operasyonlarında adı geçen ve 3. Havalimanı projesi gibi İstanbul’u yağmalayan, talan eden projelerinin müteahhitlerinden olan Mehmet Cengiz korunun tapusunu aldı. 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazması ise alım sürecindeki usulsüzlüğün işareti.

H. Avni Paşa Korusu, İstanbul yağmasında başı çeken Cengiz İnşaat’a

AKP’nin İstanbul’un kamusal alanlarını, doğal yaşam alanlarını yapılaşmayla ranta açtığı bir dönemde rol alan, birçok ihaleye giren ve kazanan yandaş inşaat patronlarından biri olan Mehmet Cengiz bu kez tarihi koruyu alelacele aldı.

Cumhuriyet gazetesinden Aykut Küçükkaya’nın konuya dair “Koruyu ne kadara satın aldınız?” sorusuna ise yanıt vermeyen Cengiz İnşaat korunun 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla hiçbir ilgisinin olmadığını, içindeki tarihi köşkün restore edilerek kullanıma açılacağını iddia etti. Sultantepe ve Paşalimanı sakinleri  ise “eskiden olduğu gibi korunun halka açılmasını” istiyor. 81 bin 511.94 metrekarelik yüzölçümüne sahip 3 bin tescilli ağacın bulunduğu boğazdaki Hüseyin Avni Paşa Korusu’nun yolsuzluklarla ses kayıtlarıyla ilişkili olan yandaş şirketlere pay edilmesi de oldukça manidar.

Cengiz İnşaat’a konu ile ilgili yöneltilen sorular ve cevapları;

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. geçen yıl Üsküdar’daki 81.511.94 metrekarelik bir araziyi satın almıştır. Tapu kayıtlarında koru olarak gözüken bu alanda bir inşaat firması olarak ne yapmayı planlıyorsunuz?

– Yer Hüseyin Avni Paşa Korusu’dur. İçinde bir adet tarihi köşk mevcut. Restore edilerek kullanıma açılacaktır.

– Arsayı kimden, kaç liraya satın aldınız?

– Yüzde 65 hissesini TMSF’den, yüzde 35 hissesi özelden alınmıştır.

– 17 Aralık operasyonunun ardından yayımlanan tapelerde işadamları arasında geçen alışveriş diyaloglarıyla bu arsa alımının herhangi bir ilgisi var mıdır?

– Bu arsanın 17 Aralık operasyonuyla hiçbir ilgisi yok…

politeknik.org.tr


Spread the love