Cengiz Holding’den çimento kamyonuna kaçak malzeme

Cengiz Holding’e ait çimento mikseri kamyonlar, Gürcistan sınırında Türkiye’ye malzeme sokarken yakalandı, hangara çekildi

Gürcistan sınırındaki Sarp sınır kapısından Türkiye’ye geçen üzerinde Cengiz Holding logoları olan 6 çimento mikser kamyon bugün saat 15 sularında durduruldu.
Sendika.Org’un aldığı bilgiye göre bugün 6 kamyondan 4 tanesinde çimento yerine Gürcistan’dan kaçak bir şekilde Türkiye’ye sokulmaya çalışılan inşaat iş makineleri parçaları ve malzemeleri bulundu. Kaçak malların bir kısmı açık alanda dışarı çıkarırken daha sonra araçların 4’ü kaçak malzeme ve mal sokan araçların aramasının yapıldığı hangara sokuldu.

AKP döneminde hızlı yükseliş
İktidarla yakın ilişkileri olan Cengiz Holding’in usulsüzlük, yolsuzluk, rüşvet çarklarındaki etkinliği biliniyor. Bu nedenle kaçak malzemelerle ilgili açıklama yapılıp yapılmayacağı, soruşturmanın sağlıklı yürüyüp yürümeyeceği şaibeli. Sendika.Org’un aldığı bilgiye göre Cengiz Holding’e ait araçlar sık sık Gürcistan’a giriş çıkış yapıyor.

AKP döneminde aldığı ihalelerle, kent ve doğa yağması üzerinden büyüyen ve daha çok enerji, maden ve inşaat sektörlerindeki faaliyetlerle gündeme gelen Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz  yolsuzluk operasyonlarında dinlemeye takılmıştı. Cengiz Holding en son Artvin halkının maden faaliyetine karşı Cerrattepe’deki direnişi ile gündem olmuştu.

80’lerde kurulan şirket, 90’larda Limak ile birlikte üstlendiği Karadeniz Otoyolu ile adı duyuldu. Özelleştirme ihaleleri ile palazlandı. 2004’te Eti Bakır, 2005’te Eti Alüminyum, 2006’da Ankara- İstanbul Hızlı Tren proje kesimleri, 2007’de Ilısu Barajı, Ordu Havaalanı, 2009’da Meram Elektrik Dağıtım, 2010’da Uludağ, Çanakkale, 2012’de Akdeniz, 2013’te Eti Bakır Mazıdağı Fosfat, 3. havalimanı ve son olarak da  Akkuyu Nükleer Santralı’nın deniz hidroteknik yapılarının ihaleleri Cengiz Holding’e verildi.

Kamu varlıklarını ve doğayı talan ederek büyüyen Cengiz Holding halk direnişlerinin de hedefinde.

cengiz_2

Kaynak: Sendika.Org