Avusor’da Yeşil Yol’a yürütmeyi durdurma
Spread the love

Yeşil Yol Projesi’ne karşı direnişler büyürken, projenin Avusor-Haczane kısmı için Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Karadeniz’de Samsun’dan Artvin’e, 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesine karşı direniş devam ederken, Rize İdare Mahkemesi dün (13 Temmuz) projenin Avusor-Haczane kısmının yürütmesini durdurdu. Fırtına İnisiyatifi’nin açtığı davada mahkeme, gerekçe olarak Avusor Yaylası’nda Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 16 dönümlük alanda yaptığı ağaç katliamını gösterdi. Karar, Fırtına İnisiyatifi çağrısıyla yapılan eylemle Çamlıhemşin Kaymakamına tebliğ edildi. Projenin Samistal ve Yukarı Kavrun Yaylası bölümüne açılan dava ise sürüyor.

Gerekçe yol, amaç talan
Yeşil Yol Projesi Karadeniz’in yüksek rakımlı yayla ve meralarından geçen genişliği 7m lik asfalt yollar olarak planmış durumda. Böylece doğal yaşam alanlarının rantı yükseltilerek turizm alanı ilan edilebilecek, otel ve villalar yapılacak. İmar plansız, ÇED raporsuz yapılmakta olan projenin Karadeniz Sahil Yolu örneğinde olduğu gibi etaplar halinde ilerliyor. Bu yöntem ile 2 bin 600 kilometrelik ve 8 ili ilgilendiren proje ÇED sürecinden kaçırılıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love