Çatalağzı halkı: ‘ÇED de yaptırmayız, termik de’
Spread the love

Çatalağzı halkı, beldede bulunan mevcut termik santrallere ve kurulması planlanan yeni santrallere karşı forum yaptı direniş kararı aldı. 

Zonguldak Kilimli Çatalağzı Beldesi’nde halihazırda çalışan termik santrallere ve ek olarak yapılmak istenen yeni santral projelerine karşı halkın tepkisi sürüyor. Çatalağzı halkı, yaşamı tehdit eden termik santrallere ve yeni projelere karşı26 Temmuz’da Havuzbaşı Meydanı’nda düzenlenen forumda buluşurken, yaşanan hava kirliliğine dikkat çekmek için toz maskesi taktı.

“Bizim yerimize karar veremezler”
Forumda konuşan Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün yaşanan sıkıntıları çözmek için biraraya geldiklerini ve termik santral zehrine karşı mücadele edeceklerini belirtti. Akgün “Birileri burada yaşayanlara sormadan Ankara’da karar veriyor. Biz de burada termik santrale katlanacağız. Biz de vatandaşız ve bizim de söz hakkımız var. Mücadele edeceğiz.”

“Termik santralleri istemiyoruz”
catal_1_1Söz alan Muslu Belediye Başkanı Sebahattin Adıyaman mevcut santrallerin havayı, suyu, toprağı kirlettiğini buna rağmen yeni santral projeleri yapılmak istendiğini söyledi. Adıyaman “Biz bu termik santralleri bölgemizde istemiyoruz. Bu termik santralleri istemiyorsak yapılacak olan ÇED değerlendirmesini de istemiyoruz. Şimdi bu zamana kadar toplamda 3 bin 45 megavatlık bir termik santral var. Yapılacak olanlarla birlikte toplamda bu rakam 4 bin 425 megavata çıkacak. Bu santrallerin zaten çevreyi ne kadar kirlettiklerini bizler bilemiyoru. Ancak bundan sonra bu bölgede yaşam değil, yeşillikler bile kalmayacak. Biz burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının burada yapacağı toplantıları da istemiyoruz. Bu toplantılar neden yapılıyor, bizim, halkın görüşünü sormak için yapılıyor. Bizim görüşümüz zaten açık, biz burada termik santral istemiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde aynı bölgede toplam megavat sayısı 4 binlerin  üzerine çıkan bir termik santral bölgesi yok. Termik santrale hayır, ÇED Toplantısı’na da hayır…” şeklinde konuştu.

“ÇED toplantılarını yaptırmayacağız”
Forumda konuşan Politeknik üyesi Muzaffer Duysal, termik santrallerin yarattığı kirliliğin halkın sağlığını olumsuz etkilediğini, yeni kurulmak istenen santrallerle bölgede halk sağlığından bahsedilemez hale gelineceğini vurguladı. AKP’nin enerji politikaları kapsamında termik santral talanının Türkiye’nin dört yanında yaşamı tehdit ettiğini belirten Duysal bölge için somut bir eylem planı önerdi. Duysal “Termik santral gerçeği sadece Çatalağzı’nda değil Bartın,Amasra,Sinop gibi birçok şehirde karşımıza çıkmaktadır.Diğer şehirlerde verilen mücadeleyi incelediğimizde halkın istemediği bir proje hayata geçirilemiyor.Bunun için öncelikli hedefimiz Zonguldak valiliği ve Bülent Ecevit üniversitesi’nin gizlediği emisyon değerlerini elde etmek olmalı. Muslu ve Çatalağzı’nda yapılması planlanan ÇED toplantılarını yaptırmamalıyız. ÇED toplantısı tarihlerini tüm bölgeye duyurmalıyız. Eğer ÇED süreci onaylanırsa bizim mücadelemiz burada sona ermeyecek. Bu bir yaşam hakkı mücadelesi bir tarafta milyon dolarlar diğer tarafta bizim sağlımız var. Bizlerde sağlıklı yaşam hakkımıza sahip çıkarak bu santralleri yaptırmayacağız. O iş makinalarını Çatalağzı’na sokmayacağız. Bu mücadele böyle kazanıldı, burada da böyle kazanılacak” ifadelerini kullandı.

Mücadele gün gün devam ediyor
catal_1_2Forumda alınan mücadele kararı sonrasında dün de (31 Temmuz) Cumayanı Mahallesi’nde termik santrallere çalışan ve mahallelerinde toza neden olan kamyonlardan dolayı yola çıkan vatandaşlar yolu trafiğe kapattı. Kamyonlardan dolayı evlerinde toz topraktan duramadıklarını belirten vatandaşlar, “Artık yeter, ne mahallemizde ne de evlerimizde toz ve topraktan duramaz hale geldik” dedi. Eylem nedeniyle Çatalağzı Beldesi girişine kadar uzun araç kuyrukları oluştu. Eylemi haber alan Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün ve Kilimli Emniyet Amiri, Eren Enerji’den bir yetkili eylemin yapıldığı Cumayanı Mahallesi’ne gitti.

Eren Enerji adına konuşan yetkili,”Ben buraya sorunu çözmek için geldim sizinle yapıcı konuşmaya çalışıyorum”dedi. Yetkilinin sözünü kesen vatandaşlar ise “Bu işkence 6 yıldır sürüyor siz yeni geliyorsunuz”, “Biz sizin alanınızı ihlal etmedik, siz bizim yaşam alanımızı ihlal ediyorsunuz”diyerek tepki gösterdi.

catal_2 catal_3 catal_4 catl_1

politeknik.org.tr


Spread the love