Çapul TV tarihi mahallede: ‘Ranta kurban etmeyiz, Saraçoğlu Ankaralılarındır!’

Tarihiyle, mimarisiyle, yeşilliğiyle Ankara’nın kalbinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi rant tehdidi altında. Çapul TV Aksak Terazi ekibi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu’nda buluştu, mahalleye yönelik projeleri ve karşısında yürütülen mücadeleyi konuştu

Tarihi dokusu, özgün mimarisi ve yeşiller içindeki görüntüsüyle başkent için önemli bir yere sahip olan, kent merkezinde akciğer işlevi gören Saraçoğlu (resmi adıyla Namık Kemal) Mahallesi’nde tahsislerin kaldırılma ve mahallenin ranta açılma süreci hak sahiplerine tebligatların yapılması ve zorla tahliye aşamasına geldi.

Saraçoğlu’nun yapısının korunması ve alanın halka açık bir hale getirilmesi için mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Çapul TV’de Aksak Terazi’nin konuğu oldu. Saraçoğlu Mahallesi içerisinde yapılan programda mahallenin tarihi dokusundan, mimari yapısından, geçmişinden ve bugünkü kullanılış biçiminden söz eden Candan, Ankara’nın parsel parsel satıldığı bugünlerde söz konusu rant projesinin kent hakkı mücadelesi için önemine vurgu yaptı. Candan’ın konuşmasında dikkat çeken bir diğer nokta da Saraçoğlu Mahallesi’ne TÜRGEV’e ait erkek öğrenci yurdu yapılacağına yönelik iddialar oldu.

capul_a

Kaynak: Sendika.Org