Beşiktaş İskelesi’ndeki sabıkalı otelden kaldırıma kafe
Spread the love

Beşiktaş’ta Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’nin karşısında bulunan Shangri-La Oteli bu kez kaldırımı işgal ederek kafe inşa etmeye başladı. Daha önce Başbakanlık Ofisi gerekçe gösterilerek civarda bulunan otobüs durağının, çay bahçelerinin kaldırıldığı sahilde Shangri-La Oteli’nin keyfi işgali artıyor.

Beşiktaş Kadıköy seferlerinin yapıldığı Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’nin karşısındaki Shangri-La Oteli, dış mekanında kafe yapmak için kaldırımı işgal etti. Kaldırım üzerine platform hazırlıklarının yapıldığı gözlendi. Kamuya ait Eski Tayyare Etüt Atölyesi Binası’nın (Astro Tütün Deposu) 30 yıllığına kiralanarak yıkılıp yerine inşa edilen Shangri-La Oteli, şimdi de çevresindeki halkın ulaşım için kullandığı kaldırımları parsellemeye başladı.

Otelin karşısında bulunan Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi nedeniyle 2008 yılında sahildeki çay bahçeleri ve 2011 yılında ise Beşiktaş’ın en işlek ulaşım noktalarından olan Akaretler otobüs durağı güvenlik gerekçesiyle kaldırılırken, “torpilli” Shangri-La Oteli’nin keyfi işgali artıyor.

Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’ne göz dikmişlerdi
Kaldırım işgali Shangri-La Oteli’nin iskele bölgesindeki ilk hamle değil. 2013 yılında, İBB tarafından gizli bir şekilde Beşiktaş Kadıköy seferlerinin gerçekleştirildiği Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi otele satılmaya kalkmıştı. Bu satışa karşı, Haziran İsyanı sonrasında kurulan Abbasağa Forumu’nun Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları çalışma grubunun yaptığı çağrılar eylemlere dönüşmüş ve mücadeleler sonucunda satış engellenmişti.

isk_3isk_1 isk_4  isk_2 isk_5

politeknik.org.tr


Spread the love