Çandır Köyü Halkı Taş Ocağına Karşı Eylemde
Spread the love

Ankara Kalecik’teki Çandır Köyü halkı, köylerine yapılmak istenen taş ocağına karşı eylem yaptı.

Ankara Kalecik’teki Çandır Köyü’ne kurulmak istenen taş ocağının su kaynaklarını kirlettiğini ve kurumasına neden olduğunu, ormanlık alanlara büyük zarar verdiğini, halkı toz ile yaşamak zorunda bıraktığını, doğal yaşamın ve halk sağlığını tehdit ettiğini söyleyen köylüler eylemde bir araya geldi.

Çandır’da yaşayan köylüler ve diğer illerden gelen Çandırlılar köy meydanında bir araya gelerek taş ocağının kurulacağı yere yürüdü. Çandırlılar, “Her yer Çandır, her yer direniş”, “Çandır’da taşocağı istemiyoruz”, “Bayburt Grup Çandır’dan defol”, “Dinamit Çandır’da ölüm demektir” sloganlarıyla Çankırı-Ankara yolunda yürüdü.

Taşocağının kurulacağı alana gelen köylüler adına basın açıklamasını Nurettin Dinçer yaptı. Dinçer, ülkenin yeraltı zenginliklerinin ekonomiye kazandırılmasına karşı olmadıklarını belirterek, önce insanların düşünülmesini istediklerini söyledi.

Dinçer açıklamanın devamında, hukuksuz biçimde kurulan taşocağının kaldırılması gerektiğini ve köyün ağaçlandırılması için verilen arazinin rant uğruna Bayburt Grup’a satıldığını, buna izin vermeyeceklerini belirtti. Bölgenin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildiğini söyleyen Dinçer, taş ocağı kurulurken bu şartın yok sayıldığını vurguladı.

Eyleme CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin’in de destek verdi. Açıklamanın ardından köylüler taşocağının kurulacağı arazide halay çekti.

 

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love