Çanakkale Valiliği salgını fırsat bildi: Kazdağları nöbetine tahliye tehdidi

Kaz Dağları’nda Alamos Gold’un altın madeni projesine karşı 270 gündür nöbet tutan yaşam savunucularına koronavirüs salgını bahanesiyle alanı boşaltma tebligatı gönderildi. Yaşam sunucuları karar tepki gösterdi: Kazdağları’nı terketmesi gereken yağmacılardır!’

Kaz Dağları’nda Alamos Gold’un yapmayı planladığı altın madeni için başlattığı orman kırımı üzerine başlatılan ve 270 gündür devam eden yaşam nöbeti koronavirüs bahanesiyle bitirilmek isteniyor. Çanakkale Valiliği’nin kararı ile Orman Müdürlüğü, 20 Nisan’da çadırlı nöbetin bitirilmesi için direnişteki yaşam savunucularına tebliğde bulundu.

Valilik, alanın boşaltılmaması halinde cezai işlem uygulanacağını belirtti.

Aylardır Kazdağları’nda madencilerin talanına direnen, Kazdağları’nı savunan yaşam savunucuları karara tepki göstererek bir açıklamada bulundu.

Kazdağları’nı terketmesi gereken yağmacılardır!

Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini belirten yaşam savunucuları şu ifadeleri kullandı:

#SaldaGölü’nde yaşananlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından da kaygılıyız. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz #evdekal diyoruz.Soruyoruz;

Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var? İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak, doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor?

Bu karar, tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır. Kurul, halkın Kaz Dağları hassasiyeti bilmiyor olabilir mi? Böyle bir karar nasıl alınabilir?

Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek bulaşın gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları, hayatlarının riske atılması demek. Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir?

politeknik.org.tr