Çalışanlar Zorunlu BES’e kanmadı: %52 sistemden çıktı

Zorunlu Bireysel Emeklilik tutmadı, sisteme dahil edilen çalışanların %52’si maaştan kesintilere neden olan sistemden çıktı. İtiraf Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi: ‘Öngöremediğimiz kadar kötü, cayma oranı yüksek’

Maaşlardan zorunlu ücret kesintileri yapılarak ‘tasarruf’ adıyla patronlara kaynak aktarımı için başlatılan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanları kandıramadı. Sisteme 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren dahil edilen 5,6 milyon çalışanın %52’si sistemden çıktı. Konuyla ilgili NTV’de katıldığı bir programda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Öngöremediğimiz kadar kötü. Bireysel emeklilikte yeterince başarılı olduğumuzu söyleyemem, cayma oranı yüksek, dizaynı gözden geçirmemiz lazım. Bu konuda çalışacağız” dedi.

Sisteme dahil olunduktan sonra hak mağduriyeti yaşamadan kayıpsız ayrılmak için 2 ay içinde işverene ya da BES şirketine başvurarak çıkılırken, çalışanların yarısından fazlası sistemden çıkarak Zorunlu BES soygununa izin vermedi.

3’üncü kademe 1 Temmuz’da başlıyor
Zorunlu BES’e daha önce 1 Ocak 2017’de 1000 ve üzeri çalışanı olan işyerleri, 1 Nisan’da çalışan sayısı 1000’den az, 250 ve üzeri olan işyerleri ve kamu çalışanlarının tamamını dahil edilmişti. 1 Temmuz’da ise 250’den az 100 ve üzeri işyerlerinde çalışanların tamamı sisteme zorunlu olarak dahil edilecek.

Zorunlu BES nedir?
Zorunlu BES uygulamasıyla birlikte çalışanlardan her ay, sosyal güvenlik primine esas brüt kazancın %3’ü kadar kesinti yapılıyor. Örneğin mühendis asgari ücreti alan bir çalışan, aylık 105 TL ödeme yapıp, 56 yaş ve 10 yıl koşulunu tamamladığında, devlet katkısı ile beraber ancak ve ancak 130-140 TL bir ücret alabiliyor. Yalnızca, sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaş koşulunu tamamlayan BES’liler, birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabiliyor.

Politeknik ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, ne değildir?’ Broşürü

Zorunlu BES ile ilgili tüm ayrıntılar bestencik.com web adresinde bulunabiliyor.

politeknik.org.tr