Bursa’da termik isyanı: ‘Bakanlık onayladı, biz onaylamıyoruz’
Spread the love

Bursa’da yaşam savunucuları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Raporu onaylanan DOSAB Termik Santrali’ne karşı eylem yaptı: “Bakanlık onayladı, biz onaylamıyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Bursa Ovası’nın ortasına kurulması planlanan DOSAB Termik Santrali’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna onay vermesine Bursalıların tepkisi sürüyor. Bursa Heykel Meydanı’nda dün (30 Temmuz) bir araya gelen yaşam savucuları basın açıklaması yaptı. Açıklamaya TMMOB YK üyesi Neriman Usta da katıldı.

“Bursa’nın geleceğini kurtaracağız”
DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen eylemde Bursa’nın havasını, suyunu, toprağını kirletecek bir projeye onay veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tepki gösterildi. Platform adına okuna basın açıklamasında “DOSAB Termik Santral projesinde ÇED sürecinin tamamlanmasını kolaylaştıran, Kanunlara, Yönetmeliklere ve Planlarına uygun davranmayan kamu adına toplumun bütünsel çıkarları ve faydasına hizmet etmesi gereken sözde kamu kurum ve kuruluşlarını kınıyoruz. Bugünden itibaren önümüzdeki günlerde DOSAB termik santral projesinin ÇED olumlu kararının iptaline ve yürütmesinin durdurulmasına yönelik davamızı açarak, mücadeleye ilk günkü kararlılık ve istekle devam ettiğimizi, edeceğimizi, yapacağımız basın açıklamalarında, eylemlerde halkımızı yanımızda görmek istediğimizi, mücadelemize güç vermelerini beklediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Halkımızın zehirlenerek yavaş yavaş öldürülmesine; Toprağımızın, suyumuzun ve havamızın kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

dosab_1_y dosab_y

politeknik.org.tr


Spread the love