Bursa MMO’dan Ücretsiz Hukuk Desteği

TMMOB Makine Mühendisleri Bursa Şubesi bünyesinde, üyelere hukuk danışmanlığı hizmeti verilmeye başlandı. Oda hizmet binasında oluşturulan birimde, isteyen her üye salı günleri hukuksal konularda danışmanlık alabiliyor.

Şube Başkanı İbrahim Mart, hukuk birimi hakkında bilgi verdi. Makine mühendislerinin sanayide çalıştıklarını, serbest mühendislik müşavirlik hizmeti verdiklerini, çok farklı sektörlerde çalışmalarına karşın hukuki konularda yeterince bilgiye sahip olunmadığına dikkat çekti. Mart, Makine mühendislerinin sözleşmeli çalıştığını ve sözleşmelere imza atarken çoğunlukla diğer meslek disiplinlerinde görülebileceği gibi sözleşmenin ne getirip ne götüreceğini bilmediklerini belitti. “Biz özellikle kriz dönemlerinde sanayide çalışan pek çok meslektaşımızın işsiz kaldığını, devam etme şansı bulanların da yine pek çok hak kayıplarına maruz kaldığını yaşayarak gördük. Bu durumda hukuki anlamda meslektaşlarımızın hukuki bilgilerinin yetersiz kaldığını ve bir ihtiyacın ortaya çıktığını saptadık” diye konuştu.

İbrahim Mart, 12 dönem şube seçimlerine girerken, üyelere iş başına gelindiği takdirde hukuki konularda destek olunacağı ve hukuk danışmanlığı hizmetini üyelere açacaklarını ifade ettiklerini belirterek, “Bu sözümüz doğrultusunda şubemizin yeni hizmet binasında önce fiziki mekanı hazırladık. Daha sonra da bir avukat ile sözleşme yaparak hukuk birimini fiilen faaliyete geçirdik. Salı günleri saat 13.00 ile 18.00 arasında ihtiyaç duyan üyelerimize hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. Üyelerimiz, diledikleri konuda hukukçumuzdan danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak almaktadır.”

MMO Bursa Şubesi bünyesinde üyelere hukuki konularda danışmanlık hizmetini yürüten Avukat Nilgün Berk ise böyle bir projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “MMO bünyesinde örnek bir çalışma sürdürülüyor. Üyeler çeşitli konularda danışıyor ve biz de konunun hukuksal boyutlarını kendilerine iletiyoruz” diyerek üyeleri bu hizmetten yararlanmaya davet etti.

 

politeknik.org.tr