Bursa Halkı “Suyun Ticarileşmesine Hayır” Dedi

Bursa Su Platformu Dünya Su Günü sebebiyle 20 Mart Cumartesi günü “Suyun Ticarileşmesine Hayır” başlıklı bir yürüyüş düzenledi.

Setbaşı Köprüsü’nden Kent Müzesi’ne kadar süren ve bini aşkın kişinin katıldığı yürüyüş tulum, akerdeon,davul ve zurna ile şenlik havasında geçerken Kent Müzesi önünde basın açıklaması okundu. Artvin’de, Rize’de, Tunceli ‘de Hidroelektrik Santral adı altında suyun ticarileşmesi girişimlerine karşı yürütülen mücadeleleri birleştirmesi açısından kritik bir öneme sahip olan eylem horon ve halayların çekilmesi ile son buldu.

Eyleme en yoğun katılımı gerçekleştiren ve sayıları 600 bini bulan Bursa’da yaşıyan Artvin’liler uzun zamandır, memleketlerinde yapılmak istenen Hidroelektrik Santrallere karşı ilçe ve köy derneklerinde toplantılar düzenlemiş ve Bursa-Artvin Su Platformu’nu kurmuş idi. Bursa-Artvin Su Platformu, Tuncelililer Derneği ve Rizeliler Derneğinin de katılımı ile tam bir halk şenliğine dönüşen eyleme Artvin ve Tuncelililer kendi pankartlarını açıp kendi kortejlerini kurarak katıldılar.
 
Bursa Su Platformu, TMMOB, KESK, DoğaDer, Bursa-Artvin Su Platformu, Tuncelililer Derneği, Rizeliler Derneği ve Halkevleri’nden oluşuyor.

Basın açıklamasının tam metnini okumak için tıklayınız…

politeknik.org.tr