BOTAŞ savaşın faturasını çalışanlara çıkardı: ‘Maaştan zorunlu kesinti’

Suriye sınırında devam eden savaşın bütçesi yine çalışanlara ödetilmek isteniyor. BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğiyle çalışanların maaşından savaşa destek için zorunlu kesinti yapacağını açıkladı.

Türkiye sınırındaki Afrin savaşının bütçesi emekçilerden kesilecek. BOTAŞ, çalışanlarına mail atarak, savaş nedeniyle oluşan maddi ihtiyaçların karşılanması için çalışanların maaşlarından kesinti yapılarak ‘zorunlu bağış’ toplanacağını belirtti. BOTAŞ yönetimi, maaş kesintisinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğiyle yapıldığını belirtti.

Dayanışma adı altında zorunlu maaş kesintisi

BOTAŞ genel müdürünün çalışanlara yolladığı metinde ‘’milli ve manevi değerlerimizin bize yüklediği yardımlaşma ve dayanışma görevi bilinciyle hareket ederek, bir yardım kampanyası düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda kuruluş personelimizin 2018 Mart ayı maaşlarından, kapsam dışı personelimizden 100 TL, kapsam içi personelimizden 50 TL olarak kesinti yapılacaktır’’ ifadeleri yer aldı.

BOTAŞ yönetimi Mart ayı maaşlarında, mühendislerden, beyaz yakalılardan oluşan 1265 işçinin 100 TL’sine, toplu sözleşmeye tabi 1473 işçinin 50 TL’sine el koyacak.

Saray’ın savaşına hayır diyene fişleme

Kesintiyi zorunlu hale getiren BOTAŞ yönetimi, maaş kesintisini kabul etmeyenlerin muhasebe birimine dilekçeyle başvurmasını talep etti. Uygulama, savaşa hayır diyen çalışanların baskılanması ve fişlenmesi anlamına geliyor. BOTAŞ şu ifadeleri kullandı: ‘’Kampanyaya katılmak istemeyenlerin ise muhasebe birimlerine yazılı dilekçe vermesi gerekmektedir.’’

politeknik.org.tr