Hasan Balıkçı Onur Ödülü akademisyen Melda Yaman Öztürk ve Özgür Öztürk’e verildi
Spread the love

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 2 yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün bu yılki sahipleri EMO üyesi Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk oldu.

Enerji şirketlerinin kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadele nedeniyle katledilen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı için 2010 yılından bu yana Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından Hasan Balıkçı Onur Ödülü veriliyor. Balıkçı Onur Ödülü’nün bu yıl için sahipleri, OHAL kapsamında çıkarılan 677 sayılı KHK ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi`nden ihraç edilen Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk oldu.

OHAL KHK`larının muhalif bilim insanlarını akademiden uzaklaştırmak için gerekçe edildiğini ve üniversitelerin bilimsel bilgi üretiminden giderek uzaklaştırıldığını belirten EMO, ödülü ilan ettiği açıklamasında ‘Düşünce özgürlüğü ve bilimsel özerklik noktasında verdikleri mücadele nedeniyle Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk ve Doç. Dr. Özgür Öztürk Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer görülmüştür’ ifadelerini kullandı.

Balıkçı`nın mücadelesini yaşatmak için “mesleğini kamu yararına sürdüren, mesleğine ve topluma karşı görevlerini yerine getiren” meslek insanlarına verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün ilki Nisan 2012’de Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na, 2014 ‘te ise gazeteci İsmail Saymaz’a, 2016 yılında da Can Dündar ve Erdem Gül`e verilmişti.

Hasan Balıkçı Kimdir?

Hasan Balıkçı 1987’de Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü‘nden mezun olmuş, 1989 yılında Türkiye Elektrik Kurumu‘nda (TEK) çalışmaya başlamıştı. 4 yıl Ağrı’da görev yapan Balıkçı, 1993 yılında Adana’ya atandı. Adana’da çalışırken bir imalathanenin kaçak elektrik kullandığını tespit eden Hasan Balıkçı, imalathanenin talepleri doğrultusunda Adana TEDAŞ’tan Şanlıurfa’ya sürgün edildi. Şanlıurfa TEDAŞ Müessese Müdürlüğü Teknik İşler Müdürlüğü‘nde çalıştığı sırada 18 Ekim 2002 günü sermaye çevreleri tarafından katledildi.

politeknik.org.tr


Spread the love