Bitder Genel Kurul’u Yapıldı
Spread the love

Geçtiğimiz aylarda kurulan Bilişim ve İletişim  Emekçileri Derneği (bitder) ilk Genel Kurulu’nu yaptı.

31 Temmuz Cumartesi günü EMO İstanbul Şubesi toplantı salonunda yapılan Genel Kurulda yaz ortasına rağmen 50 civarı katılımcı yer aldı.

Bilişim çalışanlarının çoğunluğu Bilgisayar ve Elektronik Mühendisi olmasına rağmen Genel Kurul’a EMO üyelerinin düşük katılımı dikkat çekiciydi.

Dernekleşme sürecinde bilişim çalışanları arasında yaşanan “işverenlerin derneğe üye olup olamayacağı” tartışması Genel Kurul süresince de gündemden düşmedi. Bunu destekleyenler, sektorde birkaç kişi tarafından oluşturulmuş şirketlerin gerçek anlamda şirket sayılamayacağını, patronların da elemanları gibi canını dişine takarak çalıştığını ifade ettiler. Ayrıca, asıl mücadele edilmesi gerekenin IBM, Oracle, Microsoft gibi büyük şirketler olduğu şeklinde görüş bildiren dernek üyeleri oldu. Genel Kurul’da söz alan işverenler, kendilerini iyi işverenler olarak nitelediler.

İşverenlerin üyeliğine karşı çıkan cephede dile getirilen argüman ise işverenlerin dernekte olmasının dernek içinde güven sorunu yaratacağı idi.

Yoğun tartışmaların ardından yapılan seçimlerde işverenler derneğe yalnız üye olmakla kalmadıkları doğrudan Yönetim Kurulunda da temsil edildikleri görüldü.

16 bilişimcinin aday oldu seçimlerde yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:
Murat Başçı
Murat Çimen
Bülend Büyükakın
Çiğdem Okar
Ayten Pınar
Feryat Olcay
Nazan Şirin

Bilişim Çalışanlarının Örgütlü Mücadelesi Büyüyor

Son yıllarda bilişim çalışanlarınınhak mücadeleleir kamuoyunda gittikçe daha fazla yer alıyor. Geçtiğimiz senelerde IBM Türkiye çalışanlarının başlattığı ve başarıya ulaştırdığı sendikalaşma çalışmaları bütün bilişim çalışanları arasında heyecan yaratmıştı.
Temmuz başında  bilişim emekçilerinin İzmir Ünibel’de sendikalaştıktan sonra greve gitmeleri ve grevin altıncı günde başarıya ulaşması bu heyecanı pekiştiren bir faktör oldu.

politeknik.org.tr


Spread the love