Bilgisayar mühendisleri: “İşten çıkarmalar kıyımdır”
Spread the love

Bilgisayar mühendisleri, bilişim iş kolunda yaşanan işten çıkarmalarla ilgili açıklama yayımladı: ”İşten çıkarmalar kıyımdır”

Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) Yönetim Kurulu, ABD merkezli uluslararası bilişim şirketi NuRD’nin, 150’ye yakın bilişim çalışanını, ”küçülme” adı altında işsiz bırakmasıyla ilgili açıklama yayımladı. BMO, 2018 yılı içinde hızlı işe alımlar yapan şirketin “ekonomik kriz” diyerek meslektaşlarına kapıyı göstermesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Geleceksiz ve güvencesiz bırakılmak isteniyoruz

Bilgisayar mühendisleri yaptığı açıklamada ”Bu yaşanan bir beyin kıyımıdır ve beyin göçüne neden arayanların sorularına yanıt niteliğindedir. Ülke, günden güne mesleğimizi yapabileceğimiz koşulların ortadan kalktığı bir hal almakta; geleceksizlik ve güvencesizlik yaşamımızın yadsınamaz bir gerçeği olmaktadır. Bu gerçek kendisini, yurtdışına göçen yüz binler olarak ortaya koymaktadır.” sözleriyle işten çıkarmaların, meslektaşlarını yurt dışında çalışmaya yönlendirdiğini belirtti.

Dayanışmayla direneceğiz

İşlerinden çıkarılan ve çıkarılma kaygısı taşıyan tüm bilişim çalışanlarının yanında olmaya devam edeceklerini belirten BMO, odanın hukuk danışmanlarının, meslektaşlarına hukuksal destek sağlamak, sorularını yanıtlamak için hazır bekleyeceğini ve işsiz kalan, geliri olmayan üyelerden üyelik ödentisi alınmayacağını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.

BMO’nun açıklamasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz

politeknik.org.tr


Spread the love