Harita mühendislerinden Bolu Belediyesi’ne: Gölcük Tabiat Parkı’ndan elinizi çekin

Harita mühendisleri, Gölcük Tabiat Parkı’nın talanına karşı mücadele edenlere sahip çıktı, ormana proje yapılmasını savunan Bolu Belediyesi’ne tepki gösterdi: ”Yasaların çiğnendiği yer, Gölcük Gölü”

Harita Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi, bir açıklama yayımlayarak, Bolu Belediyesi’nin Gölcük Tabiat Parkı’nı halkın itirazlarına ve mahkeme kararına rağmen 22 yıllığına özel bir şirkete devrederek, yapılaşmaya açmasına tepki gösterdi. Harita mühendisleri, Gölcük Milli Parkı’nı 22 yıllığına işletecek şirketin alana sosyal tesis kurmak için parkı talan ettiğini ve Bolu Belediyesi’nin talanı savunduğunu dile getirdi.

Belediye başkanı mahkeme kararını yok saydı
Harita mühendisleri, Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınan Gölcük Tabiat Parkı’ndaki bungalov inşaatı projesi hakkında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın “Mahkeme kararını verir, biz de kiralama kararını veririz, siz de medya olarak takibini yaparsınız. Herkes işini yapar” açıklamasıyla, yasayı çiğnediğini açıkça itiraf ettiğini vurguladı.

Harita mühendisleri, Bolu Belediyesi’nin kiracısı olduğu kamusal alanı kanunlara aykırı bir şekilde ihaleye çıkartmasının, kamusal alanı özelleştirmeye çalışmasının, mahkeme kararlarına rağmen proje inşaatını başlatmasının hesabını vermeyeceğini belirtti.

Harita Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi’nin açıklaması için tıklayınız

politeknik.org.tr