Biber gazı raporu yayımlandı: 2014’ün 224 günü biber gazıyla geçti

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi 2014 yılı raporunu yayımladı. Rapora göre gaz kullanımdan kaynaklı 8 kişi hayatını kaybetti, en az 453 kişi yaranla. 365 günün 224 günüde biber gazı kullanıldı.

Meslek ve emek örgütleri başta olmak üzere 40’tan fazla kurumun emeğiyle kurulan Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, 2014 yılı biber gazı raporunu 7 Şubat’ta İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yaptığı basın toplantısıyla açıkladı. Rapora göre biber gazı kullanımından dolayı geçen yıl 8 kişi hayatını kaybetti, en az 453 kişi de yaralandı. Rapordaki veriler, 2014’teki 365 günün 224 gününde biber gazı kullanıldığını ortaya çıkardı. Biber gazının en yoğun olarak kullanıldığı ay ise 24 günle Kobane protestolarının yaşandığı Ekim ayı.

Basın toplantısında konuşan inisiyatif sözcülerinden Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Selin Top, AKP iktidarının biber gazını günlük hayatın bir parçası haline getirdiğini, onlarca insanın biber gazı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Top, kimyasal silah ve işkence aracı olarak kullanılan biber gazının yasaklanması adına her türlü mücadeleyi yürütmeye devam edeceklerini açıkladı.

Basın toplantısında söz alan Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi Ali Çerkezoğlu, 2015 yılı için yaklaşık 2 milyon adet biber kapsülü alımının planlandığını savunarak, “Biber gazının yıllık istatistiğini tutmak, her ay nerede ne kadar, kaç kişiye ölümcül kimyasal silahın kullanıldığını raporlamak gibi bir ülke için utanç verici bir işle uğraşıyoruz. Bu raporlandırmayla, görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bir kez daha biber gazının ne kadar ölümcül, ne kadar pervasızca kullanılan bir silah olduğunu gözler önüne serdik. Raporda da göreceğiniz gibi biber gazından muaf bir şehrimiz, biber gazından muaf bir insanımız yok” dedi.

2014 yılı Biber Gazı Raporu için tıklayınız.

politeknik.org.tr