Beykoz halkı: Parklarda, sokaklarda İSPARK görmek istemiyoruz!
Spread the love

Beykoz Kent Dayanışması, Paşabahçe’de bulunan Burunbahçe sahil parkına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İSPARK butonları konularak girişlerin ücretlendirilmesine karşı eylemlerini sürdürdü. Uygulamanın bir an önce kaldırılmasını isteyen mahalle halkı imza kampanyası başlattı

Beykoz sahilinde bulunan Burunbahçe’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İSPARK uygulaması ile ücretlendirilmesine ve demir parmaklıklarla sahilin halkın kullanımına kapatılmasına itiraz eden Beykoz Kent Dayanışması eylem yaptı.

Beykoz Kent Dayanışması çağrısı ilePaşabahçe Meydanı’nda toplanarak, 1,5 kilometre yürüyen mahalle halkı Burunbahçe’de (İBB Sosyal Tesisleri’nin bulunduğu sahil alanı) basın açıklması gerçekleştirdi. Beykoz Kent Dayanışması’nın basın açıklamasının ardından gerçekleştirilen forumda ise katılımcılara konu ile ilgili söz verildi. Basın açıklamasına CHP’li milletvekilleride katıldı.

Beykoz Kent Dayanışması Platformu, İSPARK’ın butonlarını bir an önce sökmesini istedi. Platform üyeleri, İSPARK’ın alanı terk etmesi için de imza kampanyası başlattı. Kent dayanışması, 4 Nisan Pazartesi günü gerçekleşecek belediye meclis toplantısına giderek topladıkları imzaları teslim edeceklerini belirtti.

Basın açıklamasının tamamı ise şöyle:

Tarihimizde doğamızın, yeşilimizin, sahillerimizin, kıyılarımızın alelacele kararlarla yok edildiği tüm canlılar için nasıl sonuçlar doğuracağının hiç hesap edilmediği kararlar alınıp, bu kararların hızla hayata geçirildiği günlerden geçiyoruz.

Beykoz’da bir şeyler oluyor!

Bir anda alınan kararlarla etrafımızdaki fabrikalar hızla kapanmaya, bize ait kamu malları satılmaya, etrafımız betonlaşmaya, burumuzu dibinde köprüler yükselmeye, ağaçlarımız kesilmeye, ormanlarımız yok olmaya, denizlerimiz kirlenmeye, kıyılarımız doldurulmaya, parklarımıza el konmaya başladı.

Buradan Beykoz Halkı olarak önce Beykoz Belediyesi’ne sonra bu kararı alanlara sesleniyoruz!

Polenezköy’de neler oluyor, Elmalı Barajı’nda ne yapıyorsunuz, tarihi Küçüksu Çayırı neden çöplüğe döndü, Riva deresine neden zehir akıyor, ormanlarımız neden yok oluyor, ağaçlarımız neden kesiliyor.

Burunbahçe’de neler oluyor?

Burunbahçe ‘de 20 Ağustostos 2015 tarihinde denize girdiğimiz sahilimize önce demirparklık koyarak denize girmemizi engellemek istediniz, sonra bir sabah uyandık ki İSPARK tabelası ile araçlı girişlerimizi paralı hale getirdiniz. Bundan 20 gün önce yine burada bu uygulamanın yanlış olduğunu ve derhal kaldırılması gerektiğini nedenleri ile açıkladık. Uygulama geri çekilecek dendikten 3 gün sonra, uygulama tekrar faaliyete geçti.

Beykoz Belediyesi’ne bir heyet ile giderek rahatsızlığımızı bir kez daha bildirdik, bu uygulamaların biran önce durdurmasını ilettik, fakat İSPARK bariyerleri hala burada. Görüşmede belirttiğimiz gibi hiçbir yarar sağlamayan bu İSPARK uygulamasına derhal son verin. Size önerimizi tekrar ediyoruz buraya İSPARK bariyerleri kurmak yerine;

– Burunbahçemizin simgesi olan 2 çam ağacımızın birisi öldü gelin buraya bir çam ağacı dikerek Burunbahçeyi eski haline getirin,

-Yaz geldiğinde burası, çocuklarımızla çiçek bahçesine dönüyor, atın buralara masalar, koyun renkli kalemler çocuklarımız resim yapsın, kütüphane koyun, kitap okusun.

-Yaz boyu can kurtaranlar olsun, yüzme öğretmenleri getirin buralara bütün çocuklarımıza yüzme öğretin, boğazda yüzmeyi öğrensin çocuklarımız.

Siz yapamıyorsanız gelin bize sorun daha çok projelerimiz var, size anlatalım. Masa başında alınan yanlış kararlara bira an önce son verin.

Aldığınız bu kararlar ve uygulamalar önce doğamıza, sonra kentimize ve kentlerde yaşayan biz insanlara, tüm canlılarımıza zarar vermektedir.

Bugüne geldiğimizde biz nefes almak istiyoruz, temiz su içmek, toprağa basmak, zehirsiz beslenmek, güvenli kentlerde yaşamak, çocuklarımızın her yerden denize girdiği temiz sahiller, özgürce oyun oynadığı sokaklar, rahatça bisiklete bindiği caddeler, keşif yaptığı ormanlar, parklar, hayvanların zarar görmedi özgürce yaşadığı bir dünya istiyoruz.

Biz daha fazla otel, daha fazla AVM görmek istemiyoruz. Biz daha çok park, daha çok yeşil alan, daha çok kültür merkezleri , daha çok tiyatro salonları istiyoruz.

Bunları ne HES’lerle, ne RES’lerler ne termik santrallerle ne nükleer santrallerle, ne AVM’lerle, ne yapacağınız otel projeleri ile yapabilirsiniz

Biz Beykoz Halkı olarak rahatsızız, kaygılıyız.

Emin olun çok şey istemiyoruz. Bunu bizim çocuklarımız, sizin çocuklarınız, bütün çocuklarımız ve bütün canlılarımız için istiyoruz.

Burunbahçe’nin ve Beykoz un takipçisiyiz, takipçisi olacağız.

beykoz_3 beykoz_4

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love