Beşiktaş Belediyesi’nden Etiler’deki yeşil alana garaj inşaatı

Beşiktaş Belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü’nün araçlarına otopark (garaj) alanı yapmak için Etiler’deki yeşil alanı tahrip etti. Alandaki onlarca ağaç söküldü, doğal toprak örtüsü yok edildi. Beşiktaşlılar, belediyenin yeşil alana dönük saldırısına tepkili.

Beşiktaş Belediyesi, Karanfilköy’de başlatılan kentsel dönüşümde MESA’ya verilen Fen İşleri Müdürlüğü otoparkı yerine Etiler’deki yeşil alanı seçti. Belediye, imar planlarında yeşil ve açık spor alanı olarak görünen ağaçlık alanın büyük kısmını garaj inşaatı için tahrip etti.

Belediye itirazları görmezden geliyor

Etiler’deki Saltan Sitesi’nin yeşil alan kalması koşuluyla kamuya terk ettiği ve bugüne kadar doğal yapısıyla kalmış alana iş makinalarıyla giren Beşiktaş Belediyesi, mahallelilerin itirazına rağmen çalışmalara devam etti. Ağaçlar söküldü, doğal örtü yok edildi. Belediye Yanarsu Sokak ve Cengiz Topel Caddesi arasında kalan alanda çalışmalarını devam ettirmek istiyor.

Semt sakinleri Beşiktaş Belediyesi’ne, çalışmaları durdurması, tahrip edilen alanı yeniden ağaçlandırması için çağrı yaptı ancak belediye halkın bu taleplerini görmezden geldi.

Yıllardır İstanbul’da ve ülkenin her kentinde doğal alanlara dönük saldırıların yarattığı sonuçlar ortada iken Beşiktaş Belediyesi de ilçe sınırları içinde kalan sınırlı sayıdaki yeşil alanlardan bir tanesini oldu bittiye getirerek tahrip etmiş oldu.

Tepelik alan üzerindeki ağaçlar söküldü, doğal örtü hayvanlarla birlikte tahrip edildi

Garaj yapılmak istenen parselin uygu görüntüsü

politeknik.org.tr