İTÜ Rektörlüğü deprem kararnamesine itiraz eden akademisyenleri hedef aldı

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü (İTÜ), depremin ardından çıkarılan “Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne itiraz ederek bildiri yayımlayan Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü akademisyenlerini hedef almaya devam ediyor. Bölüm başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu görevinden alındı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü akademisyenleri, bilimsel verileri, planlama ilkelerini yok sayarak deprem bölgesinde hızlıca inşaat faaliyeti başlatan “Olağanüstü Hal Kapsamında Yerleşme ve Yapılaşmaya İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne itiraz etti ve bildiri yayımladı.

Bildirinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü (İTÜ) bildirinin yayımlandığı bölümün sosyal medya hesaplarını ve web sitesini kapattı.

Rektörlük bugün de (4 Nisan) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Yirmibeşoğlu’nu görevden aldı.

Mesleki sorumluluklarına sahip çıkan akademisyenler hedef alınıyor

İTÜ’lü akademisyenler, nitelikli geçici barınma alanlarının yaratılmasının öncelikli olduğunu, kalıcı konutlar için kentte yaşayanların, bilim ve meslek insanlarının, tüm kent paydaşlarının ortak katılımı ve aklıyla, planlama ilkeleriyle, bölgesel kalkınma koşulları göz önüne alınarak bir süreç işletilmesi gerektiğini belirtiyor.

Deprem sonrası yerleşim alanlarında yapılacak faaliyetlerin bilimsel verilerle yapılması gerektiğini belirtmek, kentlerin yapılardan ibaret olmadığını hatırlatmak, siyasi saiklerle yapılan ve planlama ilkelerini yok sayan rant odaklı inşaat faaliyetlerine karşı çıkmak mühendislerin, mimarların, plancıların mesleki sorumluluğu. Saray’ın atadığı rektörlerin akademik özgürlüğe, bilimsel değerlere, mesleki sorumluluklarına sahip çıkan akademisyenlere tahammülü yok. Üniversiteleri AKP teşkilatı gibi görüyor ve öyle de yönetiyorlar. Rektörler kurumların birikimini, değerlerini, bilimsel üretimini hedef alıyor, mesleğine, bilime, akademik özgürlüğe sahip çıkan akademisyenleri de cezalandırmaya çalışıyor.

politeknik.org.tr