Belediye ve şirket el ele: ‘Kadın şehir plancısı istemiyoruz, işten atıyoruz’

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nde taşeron bir firmada çalışan şehir plancısı Büşra Kaleli, kadın olduğu için işten çıkarıldı.

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nin taşeron şirketlerinden Master Gayrı Menkul ve Şehircilik Hizmetleri‘nin çalışanı olarak belediyenin imar müdürlüğünde görevli şehir plancısı Büşra Kaleli, kadın olduğu için işten çıkarıldı. Gazete Duvar’da yer alan habere göre ağustos ayının başında şirket patronu Cengiz Yılmaz Büşra Kaleli’ye belediyenin erkek personel çalıştırılması için baskı yaptığını, bu sebeple 1 Eylül’den itibaren işten çıkarılacağını ifade etti. Bu haksız ve cinsiyetçi tutuma karşı hakkını aramak isteyen Kaleli, Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak’ın baskı ve hakaretlerine maruz kaldı. Yaşananların ardından Büşra Kaleli suç duyurusunda bulundu.

‘Kadınlar hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamalı’
Çalışma yaşamında yaşanan cinsyetçi ayrımlara karşı emeğine sahip çıkacağını ifade eden şehir plancısı Büşra Kaleli, “Şu an işsizim ama mücadele ettiğim için mutluyum. Ümidimi, umudumu yitirmedim.” sözleriyle kadınların bu haksızlıkları yaşamamaları, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiğini vurguluyor.

politeknik.org.tr