Belçika’da çalışma yaşamına yeni düzenleme

Belçika, çalışma yaşamıyla ilgili yeni yasal düzenleme yaptı. Yasaya göre çalışanlar haftada 4 gün mesai yapma, mesai saatleri dışında ulaşılamama hakkını kazandı.

Belçika federal hükümeti çalışma yaşamında çalışanların haklarına yönelik bir dizi düzenlemeyi yasalaştırdı.

Başbakan Alexander De Croo tarafından açıklanan yeni düzenlemeye göre, çalışanlar haftalık 38 saat olan çalışma süresini 4 gün çalışarak doldurabilecek ve haftalık mesaisini 4 gün ile sınırlandırabilecek.

Çalışanlara bağlantıyı kesme hakkı

Yeni düzenleme ile birlikte patronlar, çalışanlarından mesai saatleri dışında e-postalara, mesajlara ve telefon aramalarına yanıt vermelerini bekleyemeyecek. Böylece çalışanlar “erişilememe hakkı/bağlantıya kesme hakkı”nı kazanmış oldu.

Erişilememe, bağlantıyı kesme hakkı yıllardır birçok ülkede ve Türkiye’de mühendislerin, mimarların, plancıların, beyaz yakalıların talebi haline gelmişti.

İş arayanlara, digital platform çalışanlarına güvence

Yeni yasaya göre çalışanların iş değişikliği yapması kolaylaştırıldı. İş akdi sonlandırılan çalışanlar, ihbar süreleri içinde başka bir işe girebilecek.

Son dönemde dünyada hızlıca yaygınlaşan, kurye vb. güvencesiz, işçi statüsü dışında bırakılan digital platform çalışanlarının iş kazası durumunda sigortalı çalışanlarla aynı haklara sahip olması da yasaya eklendi. Dünyada, Türkiye’de mücadele eden kuryeler açısından da önemli bir kazanım örneği olmuş oldu.

politeknik.org.tr