BEDAŞ’taki Yolsuzluğu İşçiler Duyurdu

Enerji-Sen, Taksim BEDAŞ önünde eylem yaparak hem taşeron şirketlerde çalıştırılan enerji işçilerin yaşadığı sıkıntıları anlattı hem de BEDAŞ’ın hukuksuzluklarla halkı dolandırdığını belirtti. İşçiler, BEDAŞ bünyesindeki taşeron şirketlerde yaşadıkları haksızlıklar ve sorunlar çözülene kadar BEDAŞ önünde her cuma eylem yapacaklarını duyurdu.
 
Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne (BEDAŞ) bağlı taşeron şirketlerde çalışan Elektrik, Gaz, Su ve Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) üyeleri, 13 Mayıs günü İstanbul Taksim’deki BEDAŞ binası önünde eylem yaptı. 
İşçi korkusu, BEDAŞ’a vezen kapattırdı 
Enerji-Sen “Emeğimizi, alın terimizi gasp ettirmeyeceğiz. Geleceğimize, ekmeğimize, işimize sahip çıkacağız” yazılı pankart açtı. İşçiler eylem boyunca “Taşeron işçi köle değildir”, “Sendika haktır engellenemez”, “Taşeron çalışma ölüm demektir” sloganları attı. Yüze yakın kişinin katıldığı eyleme çevredekiler de yoğun destek verdi. Eylem başlamadan önce BEDAŞ veznesindeki güvenlikçilerin işçileri eylem yapmamaları için tehdit ettiği, tehdit işe yaramayınca BEDAŞ veznelerinin kapatıldığı görüldü. 
Dev-Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ÖDP İstanbul İl yöneticileri, Tüm-İgd ve Halkevleri üyelerinin de destek verdiği eylemde Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal bir konuşma yaptı. BEDAŞ’ta yaşanan haksızlık, usulsüzlük ve yolsuzluklarının taşeronlaşmanın gerçek yüzünü yansıttığını söyleyen Kartal, sendikanın konuyla ilgili savcılık, Çalışma Bakanlığı ve BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne gerekli başvuruları yaptığını belirtti. 
BEDAŞ önü eylem alanı olacak 
Enerji işçilerinin sorunlarının çözülmemesi durumunda BEDAŞ önünü eylem alanına çevireceklerini söyleyen Kartal, her Cuma saat 15.00’da BEDAŞ önünde olacaklarını duyurdu. 
Kartal’ın konuşmasının ardından enerji işçisi Mustafa Bozali basın açıklamasını okudu. Bozali, yaşadıkları sıkıntıları ve karşılaştıkları haksızlıkları anlattı. SSK primlerinin ve maaşların eksik ödenmesinin şirkette normal bir hal aldığını belirten Bozali, şirketin işçilere kıdem adı altında 300 – 500 lira teklif ederek 2 bin liralık bordrolara imza atmasını istediğini söyledi. Bu bordrolara imza atmayan işçilerin maaşlarının ve SSK primlerinin eksik yatırıldığını veya çalışma yerlerinin değiştirildiğini hatta karşı çıkan bazı işçilerin işten çıkarılmakla tehdit edildiğini de sözlerine ekleyen Bozali, ihbarsız kesme işlemleri yapılarak halkın dolandırıldığını ve tüm bunların BEDAŞ’ın bilgisi dahilinde olduğunu söyledi. 
İşçi ve aboneler özel hukuk bürolarına çalışıyor 
Bozali son olarak BEDAŞ veznelerinde ‘taksitlendirme’ için kuyruğa giren binlerce kişinin olduğuna değinip “Birilerinin kasası hem işçinin hem de halkın alın teriyle dolmaktadır” dedi. Enerji-Sen, yaptığı araştırmalar sonucunda 2009-2010 arasındaki dönemde halkın özel hukuk bürolarına 26 milyon lira ödediğini tespit etmişti. 
 
Kaynak: Sendika.Org