Bakan Demir: “Mühendislik ve Mimarlık Yasasını Çok Yakında Çıkartacağız”
Spread the love

CBS Hazırlanması ve Lejantları Belirlenmesi Çalıştayı’nın açılışında konuşan Mustafa Demir mühendislik ve mimarlık meslek alanında düzenlemelere giden yeni bir yasanın çok yakında çıkarılacağını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından Dedeman Oteli’nde düzenlenen Planların Coğrafi Bilgi Sistemleriyle (CBS) Hazırlanması ve Lejantların (harita anahtarı) Belirlenmesi Çalıştayı’nın açılışında konuşma yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir mühendislik ve mimarlık meslek yasalarını hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

Kamu adına gerçekleştirilen iş ve işlemlerde planlama, projelendirme, yapım ve yapım sonrası yapılacakların plan ve proje bürolarında ve sektör tarafından gerçekleştirildiğini belirten Demir, sektörün bu açıdan yeniden dizayn edilmesi gerektiğini iddia etti.  Yapılan proje ve tasarım işlerinin denetiminde eksiklik olduğunu belirten Demir, yeni bir sistem kuracaklarını dile getirdi.

Yetkilendirme “Müjdesi”

Mustafa Demir konuşmasında; “Biz sistemi kuracağız, ama şehir planlamacıları olan arkadaşlarımız okulu bitirmiş bir şehir veya bölge plancısı geldiğinde nereye kadar, ne ölçekte plan yapabileceğinin yetkisini ona verecekler. Mimarlar meslek örgütü, meslektaşımız okulu bitirip meslek örgütüne gittiğinde, hangi ölçekte, nereye kadar tasarım yapabileceğini, hangi safhalardan sonra yapabileceğini belirleyecek, yetkiyi verecekler. Uygulamalarını takip edecekler.” diyerek meslek örgütlerinin bu konularda verilecek yetkiden sorumlu olacağını belirtti.

Yetkilendirmeyi Savunanlar Ne Diyecek?

Bakan Demir’in açıklamalarının ve yetkilendirme ile ilgili ifadelerin TMMOB tarafından nasıl karşılanacağı ise belli değil. Yasanın içeriği ve devamında TMMOB Yasası’nı da kapsayacak değişikliklerin gelip gelmeyeceği de henüz belirsiz. Örgüt içerisinde fikir birliği sağlanmamışken her fırsatta yetkilendirmeyi savunan açıklamalarını yapmaya devam eden TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve örgüt içerisinde yetkilendirme düzenlemelerinin geçmesi için gayret gösterenlerin bu açıklamalara nasıl bir tutum alacağı ise merak konusu.

 

politeknik.org.tr

 


Spread the love