İMO YK Başkanı Serdar Harp: “Meslek Odaları Başbakanın İstediği Hizaya Gelmeyecektir”
Spread the love

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Harp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın meslek odaları ile ilgili basında çıkan sözlerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yazılı olarak yapılan açıklamada; Erdoğan’ın yerel seçimlere yaklaştıkça üslubunun sertleştiğine, farklı toplumsal ve siyasal kesimlere karşı tahammülsüzlüğünü ele veren yaklaşımlarına dikkat çekildi. Açıklamada; “Bir Başbakan düşününki; ülkenin yetişmiş teknik personelini, saldırgan bir söylemle dayanaksız eleştirilere tabi tutmakta, adeta partililerini meslek odalarına karşı yönlendirmeye çalışmaktadır.” denilirken, Başbakanın bu tavrının, kentleri yaşanılır olmaktan çıkaran, hiçbir alt yapı sorununu çözemeyen, sosyal yerel yönetim anlayışını tasfiye ederek, insanları dilencileştirmeye çalışan AKP’li belediye başkanlarının başarısızlığını perdeleme, örtme gayreti olarak nitelendi.

Açıklamada ayrıca “Meslek Odalarının kente karşı işlenen suçlarla ilgili yargıya başvurmasının bile Başbakan tarafından eleştirilmesi ise bir başka vahim noktadır. Başbakan doğruyu söylemektedir; meslek odaları ne zaman yargıya başvursa, yargı AKP’li belediyelerin hukuk dışı uygulamalarını durdurmakta, kente, kentlilere karşı suç işlemesini önlemektedir. Bir başbakanın ülke yargısından rahatsız olmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Yargı bağımsızdır; meslek odalarının başvurularına olumlu karşılık vermesi, AKP’li belediyelerin uygulamalarının yanlışlığını ve Meslek Odalarının itirazlarının haklılığının kanıtıdır.” dendi.

 

 

Açıklamaya; “Meslek Odaları kurulduğu günden bu yana toplumsal çıkarları ön planda tutmuş, bilimi, bilimsel düşünceyi kendisine rehber olarak almıştır. Dün olduğu gibi bugün de, toplum ve ülke zararına bir uygulamayla karşılaştığında, engellemek için her yolu deneyecektir. ” denilerek son buldu.

politeknik.org.tr

 


Spread the love