EĞİTİM SEN, İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temsilciliği: “Bahçeşehir: İstanbul’un Kalbinde Kaçak Bir Üniversite”

Bahçeşehir: İstanbul’un Kalbinde Kaçak Bir Üniversite

MSGSÜ kamuoyuna çağrı,

 

Bahçeşehir Üniversitesi 2004 yılında Beşiktaş’a taşındığından beri yasadışı bir genişleme politikası sürdürmektedir. Bildiğiniz gibi bu yasadışı yayılmanın ilk mağdurlarından biri bizim üniversite oldu. MSGSÜ’nün de ihmallerinden istifade eden Bahçeşehir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültemizin eğitim yaptığı binalardan birini 2004 tarihinde ele geçirirken, bölümlerimizin bazıları apartman tarzı sıkışık mekânlarda eğitime devam etmek zorunda kaldı. Ancak, Bahçeşehir Üniversitesi bununla yetinmedi, kaçak inşaatlar yapmaya, Fen-Edebiyat Fakültemizin alanını daraltmaya devam etti. Yanında bir kamu üniversitesi görmeye tahammül edemeyen Bahçeşehir Üniversitesi, kendi web sayfasındaki resimlerde fakültemizin bulunduğu yeri bile yeşillerle kapatmaktadır.    

 

Gelin hep beraber Bahçeşehir Üniversitesi’nin yasadışı yayılma politikasına karşı çıkalım.

Bahçeşehir Üniversitesi 2004 yılında Beşiktaş’a taşındığından beri yasadışı bir genişleme politikası sürdürmektedir. Yaklaşan yerel seçimlerden de yararlanarak, siyaset, iş ve basın dünyasındaki güçlü bağlantılarının sağlamış olduğu “dokunulmazlığın” gölgesinde, Bahçeşehir Üniversitesi yasadışı yayılma politikasına hızla devam etmektedir.

 

1) Yeşil alan görülen yerlere, Bahçeşehir Üniversitesi geceleri, hafta sonları ve bayramlarda yasadışı kaçak binalar dikmektedir. Bazıları zaman içinde yıktırıldığı halde, Bahçeşehir Üniversitesi her seferinde daha “güçlenmiş” ve daha fütursuz bir tarzda kaçak binalar dikmeye devam etmektedir.

2) Daha önce bölgede bulunan, kiraladığı binalara imar düzenlemelerini hiçe sayarak kaçak katlar çıkmıştır.

 

3) Kendi kullanım alanındaki yeşil alanlara kaçak bina diken Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Sahil Parkını başlangıçta sanki Beşiktaş Belediyesi ile birlikte yeniden düzenliyormuş gibi göstermiş, sonrasında bu yeri kendi kullanım alanına dahil etmiştir. Zamanında, Beşiktaş sahilinde halkın ortak kullanımına açık bir park olsun diye 650 bin ton toprağın denize doldurulmasıyla oluşturulan bu park, etrafı çevrilerek Bahçeşehir Üniversitesi’nin “bahçesi” haline getirilmiştir. Artık sıradan bir vatandaş Beşiktaş sahil parkına girmek istediğinde Bahçeşehir Üniversitesi’nin güvenlik görevlilerinin engeliyle karşılaşmaktadır.

 

Bahçeşehir Üniversitesi kendini “İstanbul’un kalbinde bir Dünya Üniversitesi” olarak tanıtmaktadır. Gerçekteyse “İstanbul’un Kalbinde Kaçak Bir Üniversitedir.”

 

Tüm yetkililerden ve Bahçesehir Üniversitesi’nden şunları talep ediyoruz: 

 

     * Kaçak inşaat yaptırmaktan vazgeçin ve yaptırdıklarınızı yıkın. 

     * Parklar, şehrin bahçeleridir, Bahçeşehir Üniversitesi’nin değil. Beşiktaş Sahil Parkını geri verin.

Sevgili MSGSÜ’lüler bu sadece Fen-Edebiyat Fakültesinin sorunu değil, tüm MSGSÜ’nün ve kamu üniversitelerinin sorunudur. Özel (vakıf) üniversiteler her türlü yollarla genişlemeye, büyümeye çalışırken, kamu üniversiteleri ellerindeki alanları, binaları bile kaybetmektedir. Özel üniversiteler, İstanbul’un merkezi yerlerine gelebilmek için çaba harcarken, biz elimizdeki binalara sahip çıkamıyoruz, alanlarının daraltılmalarına ve köhneleşmelerine izin veriyoruz. Olanlarla “idare etmeyi”, kaderimize razı olmayı öğreniyoruz.

 

Bir MSGSÜ’lü olarak eğer bu gidişata dur demek istiyorsanız gelin bu taleplerimizi,

23 Ekim 2008 PERŞEMBE günü saat 13.00’de

Beşiktaş Sahil Parkında birlikte söyleyelim.

EĞİTİM SEN, İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi,

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temsilciliği