2. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin ödül töreni yapıldı. İTÜ Maçka Kampüsü’nde 12.10.2008 Pazar günü düzenlenen törende açılış konuşmasını Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu yaptı. Konuşmasında mimarlık mesleğinin sanat ve kültürle ilişkisine değinen Muhçu Cumartesi günü kaybettiğimiz ünlü şair, edebiyatçı ve Ağahan ödüllü mimar Nail Çakırhan’ı andı.

Festival dünyada 1.2 milyon mimarın kutladığı mimarlık haftası etkinlikleri içinde yer aldı. Dünyada ilk ve tek mimarlık filmleri festivali olması dolayısıyla dikkat çekti ve yoğun ilgi gördü. Festival filmleri Fransız Kültür Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gösterildi. Belgesel film dalında ödüller ”Göç” ve ”Peki ya Londra ” filmleri arasında paylaştırıldı.

Yönetmenliğini Ezgi Bakçay Çolak‘ın yaptığı ”Göç” filmi İstanbul’un Maltepe ilçesinde Başıbüyük halkının kentsel dönüşüm adı altında nasıl göçe zorlandıklarının ve yaşadıkları sosyal ve ekonomik yıkımın küçük kesitini gözler önüne seriyor. Ezgi Bakçay Çolak ödül töreninde yaptığı konuşmada, ödülü İmece Toplumun Şehircilik Hareketi adına aldığını ve bu filmi Başıbüyük halkının sermayeye karşı verdiği barınma hakkı mücadelesini desteklemek için çektiğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hazır Beton Birliği Özel Ödülü, Beşiktaş Belediyesi Özel Ödülü ve Ulusal En İyi Canlandırma Ödülü sırası ile “Bir Beygir Hikayesi”, “Satılık” ve “Klonistan” filmlerinin oldu.

Uluslararası Bölümde ise Büyük Ödül ‘‘Doble Forza- Alamar” filmine layık görüldü. Kübada toplu konut, yoksulluk ve varoş kavramlarına objektif olarak bakan film dikkat çekiciydi. Yönetmenler Lorenzo Tripodi, Manuela Conti İstanbul’da böyle bir festivale katılmaktan dolayı mutlu olduklarını ve burada film yapmak istediklerini belirttiler.

politeknik.org.tr