Mühendisler Grev Ziyareti Yaptı

MMO İstanbul Şubesi Ücretli ve İşsiz Mühendis Komisyonu tarafından, sürmekte olan grev ve direnişleri temsilen iki direnişe destek ziyareti yapıldı. Ziyaretler yağmur altında gerçekleştirildi.

Komisyonun çağrısı ile bir araya gelen 20 kişi, önce Gebze’de 118 gündür devam eden E-Kart grevini ziyaret etti. Burada ziyaretçileri grev gözcüsü işçiler ile birlikte Türk-İş/Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer karşıladı. Levent Dinçer, ziyaretçilere grev sürecini aktardı. Dinçer, Eczacıbaşı Holding ve Alman Giesecke&Devrient şirketlerinin ortaklığı olan E-Kart işyerinde 2 yıldır sendikalaşma mücadelesinin sürdüğünü, bir çok engel ve zorlukla karşılaşıldığını ancak, kendilerinin kararlılıkla mücadeleyi sürdürdüğünü söyledi. Ayrıca kendileriyle gösterilen dayanışmanın direnme gücünü artırdığını vurguladı.

Komisyon adına yapılan konuşmada da işçiler arasındaki mavi yaka-beyaz yaka ayrımının aşılması gerektiği, Ücretli ve İşsiz Mühendis Komisyonu’nun mühendislerle bu doğrultuda çalışma yürütmeyi hedeflediği vurgulandı.

İşçilerle birlikte “Yaşasın Sınıf Dayanışması, E-Kart İşçisi Yalnız Değildir” sloganları atıldı. “Direnişteki işçi kardeşinle 5 ytl’ni paylaş” kampanyasına destek için toplanan para tutanakla grevci işçilere verildi.

Daha sonra Tuzla’da Dearsan Tersanesi’nde işten atılan Limter-İş Yöneticisi Levent Akhan’ın 31 gündür sürdürdüğü direniş ziyaret edildi. Ziyaretçileri burada da Levent Akhan ile birlikte Limter-İş yöneticileri ve destekçi işçiler karşıladı. Levent Akhan yaptığı konuşmada, yaşanan süreçten sözederek, mühendislerin böyle bir ziyarette bulunmasının kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını vurguladı. Komisyon adına yapılan konuşmada da “mühendisin sahip olduğu bilginin gereğini yapabilmesi için örgütlü olması gerektiği, bunun için de hem meslek odalarında daha örgütlü hareket edilmesi hem de mühendislerin işçiler ile birlikte örgütlenmesi, sendikalaşması gerektiği” vurgulandı.

Burada da işçilerle birlikte “Tersane işçisi köle değildir; Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atılarak direniş ziyaretleri bitirildi.

politeknik.org.tr