HSGG Platformu AKP’yi Uyardı: “Asıl Şimdi Başlıyor!”
Spread the love

Arasında TMMOB’nin de bulunduğu çok sayıda sendika, meslek odası, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin birlikte oluşturduğu “Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu” üyesi yaklaşık bin kişi 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı gerçekleştirdikleri yürüyüşle protesto etti.

Saat 13.00’da Aksaray’da bulunan Pertevniyal Lisesi önünde toplanan platform üyeleri yolu kısmen trafiğe kapatarak çeşitli döviz ve sloganlarla Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu önüne kadar yürüdüler. Sosyal Güvenlik Kurumu önünde toplanan platform üyeleri adına Eğitim-Sen İstanbul 8. Nolu Şube Başkanı ve KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hatun İldemir, hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Açıklamada; “ AKP Hükümeti’nin sermaye sınıfının talebi ve IMF’nin talimatıyla hazırladığı 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Kanunu’nun TBMM’de 31 Mayıs 2006 tarihinde kabul edildiği; ancak Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı nedeniyle yürürlüğe giremediği, Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra hazırlanan SSGSS’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da toplumun bütün itirazlarına rağmen AKP milletvekillerinin oylarıyla 17 Nisan 2008 tarihinde Meclis’ten geçirilerek, çocuklarımızın geleceğinin ipotek altına alındığı” söylendi. Hatun İldemir ayrıca, yasanın uygulamaya başlanmasıyla beraber yoksul vatandaşlarımızın sağlık hizmeti alamamasından kaynaklanacak her türlü sağlık sorunu ve ölümlerden AKP Hükumetinin sorumlu olacağını belirtti.

Eylemde sık sık “Gün Gelecek devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Parasız Eğitim, Parasız Sağlık”, “Sağlıkta Ticaret Ölüm Demektir” sloganları atıldı. Basın açıklamasının okunmasıyla birlikte eylem sona erdi.

Kaynak: politeknik.org.tr 


Spread the love