Beyazadımlar Platformu: “Muammer Sakaryalı Yalnız Değildir, Tüm Yaşam Savunucularının Sesidir!”
Spread the love

Bütün hukuksuzluğu ile faaliyetlerine devam eden Uşak-Eşme’deki Kışladağ Altın Madeni, çevre ve halk sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir.

2006 yılı Haziran Ayı sonunda Uşak-Eşme’deki Kışladağ Altın Madeni deneme üretimine başladıktan sadece birkaç hafta sonra Eşme ve köylerinde yaşayan bin beş yüzden fazla insan siyanür zehirlenmesi belirtileriyle sağlık sorunları yaşamıştır. Resmi olarak hastane kayıtları tutulan hasta sayısı dahi bine yaklaşmaktadır.  Yüzlerce hayvan ve tarım arazisi zarar görmüştür.

Eşme-İnay Vicdan Hareketi sözcüsü Muammer Sakaryalı, kamuoyu tarafından yakından izlenen zehirlenme olayları ile ilgili sorumlu olan TÜPRAG A.Ş.’yi deşifre etmiş, kamuoyunu bilgilendirmiş ve konunun aydınlatılmasını talep etmiştir.

TÜPRAG A.Ş. ise Muammer Sakaryalı’nın bu açıklamasını, Anayasa’nın 56.maddesine göre, çevre ve insan sağlığını korumak için yerine getirdiği vatandaşlık görevini ve kamusal sorumluluğu, şirkete yapılmış bir hakaret olarak nitelemiş ve Muammer Sakaryalı hakkında, 50.000 YTL’lik manevi tazminat davası açmıştır.

Bu noktada, çok açıktır ki, TÜPRAG A.Ş, bu tazminat davası ile kendisine rağmen hukukla, bilimle mücadele eden herkesi yıldırmaya, gözdağı vermeye çalışmaktadır.

Bu dava sadece Muammer Sakaryalı’ya değildir. Ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel varlıkları için mücadele eden tüm yaşam savunucularınadır, bizleredir !

Bizler, 25 Eylül 2008 Perşembe günü, TÜPRAG A.Ş. tarafından Muammer Sakaryalı’ya açılan tazminat davasının ilk duruşmasında, saat 09.30’da, 25. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde olacağız. Muammer Sakaryalı’yı, İnay Köylülerini yalnız bırakmayacağız… Aynı gün saat 12.00’de, TBMM önünde yapılacak basın açıklamasında da birlikte, omuz omuza olacağız.

 

Muammer Sakaryalı’nın yaşam savunucuları adına yükselttiği sesi ve mücadeleyi daha da yükselteceğimizi ve ülkemizi yağmalayan gerçek sorumlular yargılanana kadar direneceğimizi bir kez daha hatırlatacağız.

 

BEYAZADIMLAR PLATFORMU

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Tabipler Birliği, Ankara 78‘liler Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, DİSK Genel-İş, DİSK-Dev-Maden-Sen, Ekoloji Kolektifi, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği, KESK-ESM, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, 


Spread the love