Maden Mühendisleri Odası: “İsrail Vuruyor, Dünya Seyrediyor. Gazze Katliamını Kınıyoruz!”
Spread the love

Ateşkesin bitmesinin ardından İsrail, Gazze bölgesine yağdırdığı füzelerle 300‘den fazla Filistinli‘yi katletmiştir. Bu katliam, insanlığın kimliğini kaybettiğinin yeni ve acı bir örneği olmuştur. ABD desteğindeki militarist, gerici ve ırkçı İsrail Devleti kitle katliamlarıyla, sivil insanların öldürülmesiyle ve işkencelerle tüm insani ve hukuki kuralları ve değerleri ayaklar altına almış, ABD ile birleştirdiği çıkarı için Ortadoğu‘yu bir kan gölüne çevirmiştir.  

 

Varlık dönemi boyunca kapitalizmin para uğruna, güç elde etme uğruna insan kanı dökme özelliği Küreselleşme döneminde artarak sürmekte, tüm dünya emperyalizm tarafından adı konmamış bir savaş ortamına çekilmektedir. Bu politikanın bir numaralı aktörü ABD, sadece Filistin‘de, yaşadığımız coğrafya olan Orta Doğu‘da değil, tüm dünyada yeni kanlı senaryolar planlamakta ve bunları adım adım uygulamaktadır. 

Kar uğruna, daha fazla güç ve para uğruna ülkeleri yağmalayan, insanları yoksulluğa mahkûm eden, tüm bunları gerçekleştirebilmek için savaş ve katliam senaryoları yazan ve uygulayan ABD‘yi, Onun bölgesel düzeydeki maşası olan İsrail Devletini, savaş ve katliamda ısrar eden diğer işbirlikçi devlet ve yerel güç odaklarını şiddetle kınıyoruz.  

Tüm dünyada olduğu gibi Ortadoğu‘da da halkların çıkarı, bir arada barış içerisinde yaşamaktan geçmektedir. Bu çıkarı gerçekleştirmek için, ırkçı ve gerici anlayışların reddedilmesi gerektiği açıktır. Kalıcı barış, emperyalist ABD‘nin bölgeden çıkartılması, militarist-ırkçı-gerici İsrail Devletinin ABD güdümünden uzaklaştırılması, bölgede insanlıktan yana, barış ve demokrasiden yana anlayışların egemen hale getirilmesiyle başarılacaktır. 

İnanıyoruz ki, geleceği barış içerisinde bir arada yaşamaktan geçen İsrail ve Filistin halkları, geç de olsa insanlık düşmanı bu politikaları görecek, emperyalist politikalara ve onların uygulayıcılarına hak ettikleri yanıtı verecektir.  

Devam etmekte olan bu katliamın derhal durdurulmasını istiyoruz. Katliam nedeniyle, Filistin halkına başsağlığı diliyor, katliamın arkasındaki emperyalist güç odağı ABD‘yi ve ırkçı-gerici İsrail devletini bu katliam nedeniyle insanlık önünde hesap vermeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 

 

TMMOB

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

 

29 Aralık 2008, Ankara


Spread the love