27 Aralık 08 – İMECE İkinci Yıl Forumu – EMO İstanbul Şube
Spread the love

İMECE’NİN İKİNCİ YIL FORUMUNDA BULUŞALIM...

“Yaşam alanlarımızı savunmak ve üretmek için, dayanışmacı, umutlu, paylaşımcı ve kapsayıcı bir alternatifi geliştirebilmek için, her türlü insani hakkımızı, doğal kaynaklarımızı para kaynağı olarak görenlere inat, toplumla yanyana sokaklarda var olabilmek için yola çıkmıştık. İşte bu sürede sözlerimiz hareket oldu, eylediklerimiz sözümüze söz kattı…”  Birinci yıl çağrı metninden

 

İMECE, 2. yılını da geride bırakıyor. Daha önceden de aklımıza yatmıyor, gönlümüz razı olmuyordu yaşadığımız, var ettiğimiz yerlerin bizden habersiz üç-beş paraya satılmasına. Ama yan yana duramadıkça da sesimiz pek bir cılız çıkıyordu. İşte böyle bir dönemde çeşitli meslek gruplarından çalışanlar, öğrenciler, öğretmenler, işsizler, mahalleliler… biraraya gelerek, tam da sokağın içerisinden İMECE’yi örmeye başladılar.

 

İki senedir, İstanbul’da, çeşitli alanlarda çalışmalar sürdürürken, kentte yaşanan sorunlara karşı aktif muhalefeti, diğer hareketlerle de ortaklaşarak yapmayı önümüze koyup, alternatifleri birlikte yaratmaya çabaladık. Kentlerin yaşayanların gereksinimlerine göre, yaşayanlarla birlikte şekillendirilmesi gerektiğini hep hatırımızda tuttuk. Çünkü bugün kentlerden atılmaya çalışılan, zenginlerin işlerini görürken yoksul ve yoksun bırakılan insanların başlarına yıkılan sadece birkaç tuğla parçası değildi. Evler, sokaklar, ormanlar, tarih… hepsi aynı zihniyetin ellerinde, parça parça “dönüştürülüyor”du.

Şimdi bizler, insanca yaşama hakkımızı savunmak için, başka bir hayatı umut etmek için bilimden, doğadan, toplumdan, dayanışmadan yana birarada durmak gerektiğini daha iyi anlıyoruz. Bu yüzden önümüzdeki dönemde, kentsel muhalefetin seyrini, hareketin gidişatını 27 Aralık 08, Cumartesi, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin toplantı salonunda yapacağımız “FORUM” da konuşmayı ve belirlemeyi diliyoruz. 

Gelin;

 

Geleceğe yönelik fikirlerimizi, planlarımızı, sözlerimizi eşitçe birlikte kuralım.

İMECE’nin yaptıklarını, yapamadıklarını, öğrendiklerini, mücadelelerini, eksikliklerini, hatalarını… birlikte tartışalım, yola “biz” olarak devam edelim.

Hangi araçlarla, nasıl muhalefet edeceğimize birlikte karar verelim.

Ortak yaşam alanlarımızı üretebilmek için buluşalım!

 

Tarih: 27 Aralık 2008 Cumartesi

Saat: 15:30

Yer: Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

       (Dikilitaş Mah. Eren Sok. No:3 Yıldız Teknik Üniversitesi Karşısı Beşiktaş)


Spread the love