Genç İMO: “İTÜ saldırısında sorumluluğu bulunanlar cezalandırılmalı, üniversitelere kan sıçratılmamalıdır”
Spread the love

2 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir grup öğrenci, kendisini ülkücü olarak tanımlayan bazı kişiler tarafından bıçaklı ve satırlı saldırıya uğradı.

 

Yaşanan saldırıda biri ağır 4 öğrenci yaralandı. Bu olayın ardından Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ve Pamukkale Üniversitesi’nde de benzer provokasyonlar ve saldırılar yaşandı. Anlaşılan o ki son zamanlarda toplumda yaratılmaya çalışılan kaplaşma ve provokasyonların benzerleri üniversitelerde de uygulamaya konulmaktadır.

Siyasi iktidar, “güvenlik güçleri tarafından korunan” üniversitelere satırlı bıçaklı, silahlı saldırganların nasıl alındığını ciddiyetle irdelemelidir.  

Genç-İMO olarak öğrencilere yönelik gerçekleştirilen bu tür saldırılardan dolayı kaygılı olduğumuzu belirtiyor, siyasi iktidarı önlem almaya çağırıyoruz.

Siyasi iktidar, saldırganları, saldırılarda ihmali bulunan üniversite yönetimini ve güvenlik görevlilerini derhal cezalandırmalıdır. Aksi takdirde bu tür saldırılar ve provokasyonlar artarak devam edecektir.

Aralarında mühendislik fakültesi öğrencilerinin de bulunduğu yaralı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor acil şifalar diliyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Öğrenci Üye Örgütü Genç-İMO

 


Spread the love