Barınma Hakkı İçin Direniş
Spread the love

Yerel seçimlerin hemen ardından emekçi semtlerinde başlayan yıkım saldırılar, bugün de İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde sürdü. Altınşehir bögesindeki Güvercintepe’ye sabah saatlerinde gelen yıkım ekipleri ve polise karşı halk, direnişe geçti. 

Çok sayıda polis ile mahalleye giren İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkım ekipleri, iki binayı yıktı. Bunun üzerine direnişe geçen halka Polis, gaz bombaları ve panzerlerle boyalı su sıkarak saldırdırdı. Saldırıya taşlarla yanıt veren mahalleliler ara sokaklarda barikatlar kurdu. Bayramtepe halkının direnişine, yıkım tehtidinden bulunan, komşu mahalle Şahintepe halkı da destek verdi.

Sendika.org’un mahalle halkına dayanarak bildirdiğine göre, polis direnişi kırmak için “Kadınların bir kaçını yaralarsanız direnişi kırarız” dediği ve bir kadının yüzüne isabet eden gaz bombası nedeniyle ağır yaralandığı belirtiliyor.

Mahalle halkının direnişini kıramayarak bir süre geri çekilen polis, üzerlerinde boyalı su olduğu gerekçesiyle birçok kişiyi gözaltına almaya başladı.

Polis direnişe karşı gözü dönmüş bir şekilde şiddet uygularken,  Başakşehir Tepe İlköğretim Okulu’na da gaz bombası attı. Okuldaki çocuklar gazdan etkilenirken çok sayıda çocuk hastaneye kaldırıldı.Evlere atılan bir gaz bombası ise 4 aylık bir bebeği ciddi şekilde etkiledi ve bebek hastaneye kaldırıldı. Bir esnafın derdini anlatmaya çalışırken polisten yediği dayak da kameralara yansıdı.

Seçimlerden önce el altından yeni gecekondu yapımına, rüşvet mekanizmalarını da çalıştırarak göz yuman AKP’li belediyeler, seçimler biter bitmez yıkım saldırısını başlattılar. Bilimi göz ardı eden, halkın en temel haklarından olan barınma hakkını umursamayan, bütün kenti bir rant alanı olarak gören, neoliberal belediyecilik anlayışı, çaresizlikten kendi sorunlarını çözmeye çalışan halka zulüm ediyor. Teknik elemanlar, barınma hakkını savunan halkın yanında bu piyasacı, talancı yerel yönetimleri teşhir ederek, bilimden, emekten, halktan yana olarak mücadele etmelidirler.


Spread the love