Bakırtepe’de Halk Siyanürlü Altına Karşı Yürüdü

Sivas Bakırtepe’de mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmalarına devam eden siyanürlü altın işletmelerine karşı yürüyüş yapıldı.
Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Bakırtepe’de Demir Export şirketi siyanürle altın işletmesini faaliyete geçirmek için çalışma yapıyor. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen altın aramayı sürdüren Demir Export şirketine karşı Bakırtepe’de 10 Ağustos’ta ‘Diren Bakırtepe’ sloganıyla bir eylem yapıldı.
Kangal Dernekleri Federasyonu (KDF) ve Bakırtepe Çevre Platformu’nun (BÇP) ortaklaşa düzenlediği eyleme İstanbul ve Ankara’dan da katılım sağlandı. Eylemde, Bakırtepe’nin eteklerinden en yüksek noktasına kadar yüründü. Yürüyüş sırasında sürekli “Bakırtepe bizimdir, bizim kalacak” sloganı atıldı.
Bakırtepe’nin en yüksek noktasına varıldığında Kangal Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Erdem, Bakırtepe Çevre Platformu Ankara sözcülerinden Ali Balkız ve Özgür Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Elmas Çalışkan birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Bakırtepe’de altın arama faaliyetleri durana kadar mücadelenin sürdürüleceği ifade edildi.
Konuşmaların ardından Grup Yorum ve bölge sanatçıları sahne aldı. Müzik dinletisinin ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Semah ekibi semah gösterisi yaptı. Semahın ardından etkinlik davul ve zurna eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
politeknik.org.tr