Topbaş “Bir Yerlerden Bilgi Geliyor” Dedi Mimarlar Odası’nda Böcek Bulundu

Kadir Topbaş’ın şubat ayında Gezi Parkı ile ilgili eylemlerin konuşulduğu bir toplantıdan söz etmesinden ve “Bize bir yerlerden bilgi geliyor” demesinden saatler sonra Mimarlar Odası’nda dinleme cihazı bulundu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe sahil dolgu alanı projesini yerinde inceledi ve basının sorularını yanıtladı. Topbaş, basın emekçilerinin AKP Milletvekili İdris Bal tarafından hazırlanan Gezi Parkı Raporu hakkındaki soruya verdiği yanıtta Gezi Parkı ile ilgili şubat ayında yapılmış toplantıların kayıtlarını edindiklerini söyledi. Topbaş, “Elimizde şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. Yani İstanbul’da hareketlerin nasıl başlatılacağı, ne yapılacağı ile ilgili. Bu kadarını söylemekle yetiniyorum. Bizim elimizde bazı deliller var” dedi.
Toplantının siyasi olmadığını ama içinde siyasilerin de olabileceğini söyleyen Topbaş, bilginin nereden edinildiğinin sorulması üzerine “Bundan sonrası için bile kendilerince yaptıkları çalışmalardan haberdarız. İstihbarat bunları biliyor. Bize de ulaşan bilgiler var. Gelen bilgileri de biz ilgililere aktarıyoruz. Bize de bir yerden geliyor zaten” dedi.
 
 
Mimarlar Odası’nda böcek bulundu
Topbaş’ın açıklamalarının üzerinden 24 saat geçmemişken Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Ankara Şubesi’nin bulunduğu binada “böcek” olarak adlandırılan dinleme cihazı bulundu. Böcek, Kızılay Konur Sokak’taki binada, Ankara Şube Yönetim Kurulu toplantılarının yapıldığı salonda, sandalyenin altına yapışkan bir bantla tutturulmuş olarak fark edildi.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, toplantı salonlarında bulunan böcek ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Odanın Bilgi İşlem teknik sorumlusu, cihazı basın toplantısında kameraları önünde inceledi. Verilen bilgiye göre çift mikrofonlu olan cihazın pil ömrü 50 ile 300 saat arasında. Dinleme cihazı içindeki verilerin, normal bir bilgisayarda açılamayacak kadar ayrıntılı olabileceğine de dikkat çekildi.
‘Meşruyuz, şeffafız, her şey ortada’
Basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Ali Hakkan, odalarının meşru bir kurum olduğunu, şeffaf bir çalışma tarzının bulunduğunu söyledi. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Hakkan, başka dinleme cihazlarına karşı binayı taratmayı düşündüklerinin altını çizdi.
Ankara Şube Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan da eylemlerini dünyaya duyurduklarına, gizli kapaklı hiçbir faaliyetleri olmadıklarına dikkat çekti. Cihazı, eylem programlarını oluşturdukları Başkent Dayanışması toplantısından sonra bulduklarına işaret eden Candan, “Odamız bütün gücünü meşru mücadele hattından almıştır. Gizli kapaklı ne bir karar almış, ne de bir eylem yapmıştır. Dinlenecek bir örgüt değiliz, her şeyimiz ortada” dedi.
Bugünkü toplantıda Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili eylem kararı aldıklarını da dile getiren Candan, “Bilimsellikle kamu ve toplum yararı için mücadelemize devam edeceğiz. Bunu yapanların utanması gerekiyor. Demokrasiye vurulmuş bir darbedir” sözlerini sarf etti.
‘Korku imparatorluğunun son noktası’
TMMOB Avukatı Nurten Çağlar Yakış da yasadışı dinlemenin suç olduğunu hatırlattığı konuşmasında Mimarlar Odası’nda ne konuşulduğunun merak edilmesini “İnsanları konuşmaktan men eden bir uygulama ve korku imparatorluğunun son noktası olarak görülebilir” ifadeleriyle değerlendirdi.
Kaynak: Sendika.Org