Bakanlıktan Kanal İstanbul planlarında değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul projesi için plan değişikliği yaptı. Değişiklikle Karadeniz kıyısındaki lojistik alanı ve güzergah üstündeki “Teknoloji Geliştirme Alanı”,“Fuar ve Kongre Alanı” ise konut alanına çevrildi. Bakanlık bu değişiklikle bir kez daha projenin emlak projesi olduğunu, İstanbul’a temiz su ve hava, gıda, yaşam sağlayan bölgenin inşaat sermayesinin birikimi için tahrip edileceğini ilan etmiş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbulluların karşı çıktığı ve mücadelesini sürdürdüğü Kanal İstanbul projesi hakkında ‘1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı’ plan değişikliğini, ikinci kez revize etti.

Bakanlık projenin kuzey girişindeki lojistik bölge alanını konut alanına çevirdi. Güzergah üzerinde “Teknoloji Geliştirme Alanı”,“Fuar ve Kongre Alanı” konut alanına ve üniversite alanına dönüştürülürken, özel proje alanları ise genişletildi. Bakanlık yaptığı değişiklikle inşaat şirketlerinin karı üzerinden İstanbul’un doğal yaşam alanlarını ve yaşamsal varlıklarını ‘revize’ edeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

‘Tüm Dünya su varlıkları üzerine titrerken…’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Akgün değişiklikleri planlar üzerinden gösterirken, Bakanlık’ın Dünya Su Günü’nde İstanbul’un su varlıklarını yok eden proje hakkında plan yapmasına tepki gösterdi.

İstanbullular 27 Mart’ta Kadıköy’de Kanal İstanbul’a hayır diyecek

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu İstanbul’un geleceğini tehdit eden projeye karşı mücadele etmeye devam ediyor. İstanbullular 27 Mart Cumartesi saat 17.00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde buluşacak.

politeknik.org.tr