Bakanlık Kanal İstanbul ÇED sürecini ilan etti, emlak projeleri çoktan hazır
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyasının uygun buldu ve ÇED sürecinin başladığını duyurdu. İstanbul’u su varlıklarını, doğal yaşam alanlarını yok edecek proje için Bakanlık onayı ilan edilmiş oldu. İnşaat şirketleri ise projenin rantını çoktan paylaşmış durumda

İstanbul’un doğal yaşam alanlarını, su varlıklarını ve ormanlarını kıskaca alan mega projelerde son adım Kanal İstanbul’da ÇED süreci başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce bakanlığa sunulan ÇED başvuru dosyasını uygun bularak projeye ilişkin ÇED sürecinin başladığını ilan etti. ÇED sürecinin başlamasıyla planlar askıya çıkacak ve hukuki itirazlar yapılacak. Halkın katılım toplantısı ise 27 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek, yeri ve saati ise yönetmelik gereği toplantı tarihinden 10 gün önce ilan edilmek zorunda.

MADDE MADDE KANAL İSTANBUL (2) – POLİTEKNİK

Emlak Konut şimdiden projeleri belirlemiş
Projenin ÇED süreci başlamadan Emlak Konut, resmi internet sitesinde 26 Şubat’ta yayımlanan basın bülteniyle proje güzergahı üzerindeki inşaat projelerini lokasyonlarıyla birlikte harita üzerinden açıkladı. İstanbul’un doğal alanları üzerine yapılan projenin bölgenin rant değerini artacağını söyleyerek Kanal İstanbul projesinin ne anlama geldiğini itiraf eden Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum şunları söyledi:

Kanal İstanbul gibi mega projelerin etkileşim alanında bulunan gayrimenkullerin ve gayrimenkul projelerinde de değer artışlarının yaşanması kaçınılmazdır. Başta Kanal İstanbul olmak üzere mega projelerle büyümesini sürdüren Türkiye geleceğe emin adımlarla ilerlerken ülkemizdeki projeler sadece yerelde değil tüm dünya tarafından da yakından takip ediliyor. Sadece İstanbul’a değil ülke ekonomisine de çok büyük faydası olacak mega bir proje olan Kanal İstanbul güzergâhında, Emlak Konut’un 33 projesi yer alırken yine bölge üzerinde çok önemli arsa portföyümüzle birlikte yatırımlarımıza devam edeceğiz.

KANAL İSTANBUL TEHDİDİ ALTINDAKİ TERKOS’TAN MÜHENDİS UĞURCAN BAYER İLE RÖPORTAJ – POLİTEKNİK

AKP’li inşaat şirketleri arsa topluyor
Yıllardır güzergahı üzerinden söylentilerle spekülasyonlarla ilerletilen Kanal İstanbul projesinin hazırlık aşamasında AKP’li inşaat şirketleri de rant devşiriyor. Babacan Holding, İstanbul’un Kanal güzergahı çevresinde 6 yıldır arsa topladığını ve 600 bin metrekare arsayı Kanal İstanbul projesiyle değerleneceğini ve 5 yılda 10 milyarlık proje inşa edeceklerini açıkladı.

İhlas Yapı da bir süredir, web sitesinden bazı projelerini Kanal İstanbul manzaralı olarak pazarlıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love