Bakan Nabi Avcı’dan pişkin AKM açıklaması: “Ayakta duracak halde değil”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Taksim’de bulunan AKM binasının yıkılacağını yerine opera salonu olan bir yapı inşa edileceğini belirtti. 2008 yılında AKM’yi kapatarak binada tahribat süreci başlatan AKP-Saray iktidarı şimdi yapıyı “ayakta duramayacak” diyerek yerle bir etmek istiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Taksim’de bulunan ve yıllardır kapalı tutulan AKM binasının yıkılacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, AKM’nin yerine içinde büyük bir opera salonunun da yer alacağı yeni bir binanın yapılacağını söyledi. 2008’de tadilat gerekçesiyle henüz ortada projesi dahi yokken boşaltılan, aradan geçen 8 yılda ne güçlendirme, ne de tadilat yapılan AKM binasında tahribatlara neden olan AKP-Saray iktidarı, şimdi AKM binası için “AKM, yeniden toparlanacak noktayı çoktan geçmiş. Fiziki olarak ayakta duracak durumda değil” ifadeleriyle yıkıma meşruiyet kazandırmaya çalışıyor.

Kasıtlı tahribat, yıkım için gerekçe
Şantiyeye çevrilen binanın tüm varlıklarının yağmalanması, yapı iskeletinin korumasızca bırakılması ve tüm tesisatın zarar görmeye elverişli hale getirilmesi politikasını uygulayan AKP iktidarının bakanı Nabi Avcı konuşmasında “Yani ortada bir zorunluluk var. Biz yıkmazsak bu bina birilerinin üzerine yıkılacak. Burayı yıkıp yerine İstanbul’un ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir opera inşa etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yok edilmek istenen Taksim’in hafızası
2013 yılında Gezi Parkı’na dönük başlayan saldırı Haziran İsyanı ile birlikte engellenmişti. Şimdi AKM binasının yıkılması yeniden hedefte. İstanbul’un geçmişinden bugüne kentin en önemli merkezi olan, tarihi, kültürel ve politik hafızası rolü oynayan Taksim Meydanı’nı dönüştürmek için projeler yapan AKP-Saray iktidarı AKM’yi yıkarak, yerine gerici temsiliyeti olan yapılar inşa etmek istiyor. Nabi Avcı bu dönüştürme arzularını şöyle açıklıyor: “İnşa edeceğimiz yapı Taksim’le uyumlu yapı olacak. Bizde yapılar fotoğraf çektirmek amaçlı yapılıyor. Kullanışlılığına dikkat edilmiyor. Bu konuda titiz olacağız.”

Ne olmuştu?
27 Kasım 1970’deki meydana gelen yangından sonra onarılarak 6 Ekim 1978’de Atatürk Kültür Merkezi adıyla açılan bina AKP tarafından 31 Mayıs 2008’de tadilat gerekçesiyle kapatıldı. AKM için hazırlanan ve 24.12.2008’de onaylanan avan proje, AKM’nin fonksiyonlarını ve tarihi yapısını bozduğu gerekçesiyle Kültür Sanat Sen tarafından açılan davada İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Daha sonra restorasyon projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin mutabakat, 20.12.2009 günü TMMOB Mimarlar Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı bir toplantıda bir tutanakla kayıt altına alındı. Bu mutabakat sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2012 yılının son günlerinde AKM’nin restorasyonunun yapılarak 29 Ekim 2013 tarihinde açılacağını açıklamıştı. Yapılan ihale ve başlayan tadilat işlemlerine rağmen 06.06.2013 tarihinde dönemin başbakanı Erdoğan’ın “AKM inşallah yıkılacak” açıklamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından proje durdurulmuştur.

politeknik.org.tr