Ayazma İle Dayanışmaya

Kentsel dönüşüm mağduru Başıbüyük Mahallesi’nin direniş öyküsünü anlatan ve İMECE Toplumun Şehircilik Hareketi tarafından çekilen Göç belgeselinin Mimarlar Odası II. Kent ve Mimarlık Filmleri Festivali ulusal film yarışmasından aldığı birincilik ödülüyle satın alınan çadır, Başıbüyük halkının armağanı olarak Ayazma’ya kuruldu.

Toplu mutfak ve çocukların derslik olarak kullanacağı dayanışma çadırı Ayazma’dan sonra kentsel dönüşüm mağduru mahallere de taşınacak.

 

 

 

İstanbul Küçükçekmece Ayazma Köyü’nde 3 yıldır çadırlarda yaşamını sürdüren 18 aile 13 Kasım sabahı yıkıma uyandı. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında üçüncü kez evleri yıkılan Ayazmalılar Pazar günü bir basın açıklaması yaptılar. Geçen yıl gerçekleşen yıkımdan sonra ev sahiplerine TOKİ’nin Bezirganbahçe’deki konutlarından evleri verilmiş ancak kiracılar baraka ve çadırlarda yaşamaya başlamıştı. Geçtiğimiz hafta çadırları da yıkılan Ayazmalılar barınma haklarından yoksun bırakıldılar.

Ayazma’da yaşayan yaklaşık 100 kişi barınma hakkı mücadelelerine devam ediyor ve destek bekliyor. Küçükçekmece İnisiyatifi adına 16 Kasım Pazar günü Adnan Çakır’ın yaptığı basın açıklamasında Ayazma halkının yıkımın durdurulması talebini Kaymakam’a ilettiklerini ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını belirtti. Yıkım sonrası Belediye Başkanı’yla yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını, kendilerine bir yıl boyunca ayda 400 YTL kira yardımı ve yakın çevrede inşaatı tamamlanan sosyal konutlardan ev satın almalarının sağlanacağı sözünü aldıklarını ifade eden Çakar, tüm sivil toplum kuruluşlarını evsiz kalan Ayazmalılara destek olmaya çağırdı. Ayazma’da yıkıntılar arasında yaşamlarını sürdürmeye çalışan, çoğu okul çağında çocuk 100 kişi Belediye Başkanı’nın verdiği sözü teyit etmesini, kiralık ev bakmaya başlayan ailelerin barınma sorunlarının bir an önce çözümlenmesini beklediklerini belirtti.

Ayazma halkı adına konuşan Barış Turan da çocukların evsiz kaldıkları için okula gidemediklerini, eğitim haklarının elinden alındığını söyledi. Sadece Ayazma için değil, tüm kentsel dönüşüm mağdurları için barınma, eğitim, sosyal konut ve yaşam haklarının gaspının acilen durdurulması gerektiğini, bu konuda tüm sivil toplum kuruluşlarını dayanışmaya, tüm yetkilileri de göreve çağırdıklarını belirten Turan bir daha yıkım yaşamak istemediklerini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından Başıbüyük Halkı tarafından armağan edilen çadır kuruldu.

Kaynak: Sendika.Org
Haber ve Görüntü: Melike IŞIK, Bahadır DURMAZ