35. Yıldönümünde Politeknik Direnişi

17 Kasım 1973… Politeknik’in 24 saat yapan öğrenci radyosu ‘özgür savaşçı’da Maria Damanaki sesleniyor:
Burası politeknik… burası politeknik… size, özgür savaşçılar konuşmakta
burası politeknik… burası politeknik… size, çocuklarınız konuşmakta


O gece öğrencilerin seslendiği Atinalılardan önce tanklar Politeknik’e girdi. Onlarca öğrenci yaşamını yitirdi. Fakat Yunan halkı bu katliamı hiç affetmedi. Bu sene de ölen öğrenciler Yunanistan’ın dört bir yanında anıldı. Cunta lanetlendi.

16 Kasım akşamı saat 19:00′da kırk bin işçi ve emekçi askeri faşist cuntanın kalbi olan genelkurmay binasının önünde gösteri yapıyor. Çatışmaların başlangıcından 4 saat sonra özgürlük için düşen işçi emekçi ve öğrencilerin sayısı 20′yi buluyor. Saat geceyarısını geçip 17 Kasım 1973′e gelindiğinde sokaklardaki işçi ve emekçilerin sayısı 100 bini geçiyor.

Saat 03.00’te tanklar duvarları yıkıp üniversiteye giriyor. Öğrencilerden bazıları tankların altında ezilirken, bazıları da vurularak öldürülüyor. Binlerce kişi tutuklanıyor. “Özgür Savaşçı” ise son ana kadar yayınına devam ediyor.
Olaylarda 36 kişinin öldüğü bu işgal, tarihe “Politeknik Direnişi” olarak geçecektir.

Albay Papadopulos, Albay Makarezos ve General Pattakos’un önderliğinde 21 Nisan 1967 tarihinde yönetime el koyan . ‘Albaylar cuntası’ Politeknik direnişiyle zayıfladı . Kıbrıs savaşından sonra iise ktidarı terk etmek zorunda kaldı.

Katliamın ilk yıldönümünde 250 bin kişi Politeknik’e akarken artık Politeknik’te cuntanın gölgesi yoktur.

Seçimlerden sonra tutuklanan cuntacılar yargılandı, mahkemeler kuruldu ve “vatana ihanetten” 1975’te idama mahkum oldular. İdam cezaları ömür boyu hapse çevrildi, bazıları hala hapiste.

 

Yunanistan’da, “albaylar cuntasına” karşı yapılan 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının 35. yıldönümü bu sene de başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösteri yürüyüşleriyle anıldı.

Göstericiler, başkent Atina’daki teknik üniversitenin önünden başlayan ve ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde son bulan bir gösteri yürüyüşü yaptı. Konsolosluk binalarının önünde türlü noktalarda 8 bin polisin görev yaptığı, gösterici başına bir polisin düştüğü belirtilen gösteri sırasında zaman zaman güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede çıktı.

 

Kaynak: radikal.com.tr