Avustralya’da Mühendisler İş Bıraktı!

Avustralya havayolu şirketi Qantas’ta mühendislerin iki günlük grevi çok sayıda seferin iptal edilmesine yol açtı. Avustralya Lisanslı Uçak Mühendisleri Birliği (ALEA) tarafından örgütlenen dönüşümlü iş durdurmalar, şirketin yüzde beşlik ücret artışını kabul etmesi için yapılıyor.23 Haziran Pazartesi günü başlayan dört saatlik iş durdurmalar, dün Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth şhirlerindeki havaalanlarında Qantas’ın 34 seferin iptaline yol açtı. Mühendisler, bugün ve yarın planladıkları grevden, Avustralya Endüstriyel İlişkiler Komisyonu ile yapılcak görüşme nedeniyle, şimdilik vaz geçtiler. Buna rağmen Qantas bugün ve yarın bazı uçuşların iptal edildiğini duyurdu.

Paul CousinsBirlik federal başkanı Paul Cousins, iş durdurmaları önlemenin Qantas’ın elinde olduğunu belirterek, 1500 bakım mühendisi için şirket yeni bir zam teklifi getirmezse, Cuma günü grevin devam edeceğini söyledi. Qantas yönetimi, bütçe nedeniyle yüzde üçten fazla artış veremeyeceğini bildirmişti.

Qantas Genel Müdürü Geoff Dixon, petroldeki artışın kendi kontrollerinde olmadığını ve bunun maliyet yükü getirdiğini söylerken, şirketin karlı olduğunu da gizleyemedi. Dixon, sorunu “bir şekilde” çözeceklerini öne sürerek, “eğer, eylemler devam ederse yurtdışından mühendis getireceklerini söyledi.

Buna karşılık mühendis örgütünün başkanı Cousins, yurtdışından gelecek mühendislerin grev kırıcı olarak değerlendirileceğini bildirerek, “hükümetin vize yasası gereği gelecek mühendisleri engelleyeceğine inanıyorum” dedi.

Avustralyalı turizmciler, grevin turizmi baltaladığını açıkladılar.

 

Politeknik.org.tr – Dış Haberler