Arhavililerin HES’lere Karşı Mücadelesi Sürüyor

Hopa’da suyuna toprağına sahip çıkanlar yargılanırken, Arhavi’de derelerine sahip çıkanların HES karşıtı mücadelesi sürüyor. Arhaviler, suları ve toprakları için yürüttükleri mücadelenin yargılanarak bastırılamayacağını gösteriyor. Arhavililer hukuksuz bir biçimde yapılan sondaj çalışmasına müdahale ederken jandarma engeliyle karşılaştı.

Arhavi’de yapılmak istenen HES projesine karşı köylüler bugün basın açıklaması yapmaya hazırlanırken, HES’çi şirketin jandarma eşliğinde sondaja başladığını öğrendi. Sondaj yapım çalışmalarına müdahale etmek isteyen Arhavililerin önü jandarma barikatı ile kesildi. Kısa süreli, yaşanan gerginliğin ardından Kaymakam da bölgeye gelerek çalışmanın durdurulacağı açıklamasını yapmak zorunda kaldı.

Konuyla ilgili Sendika.Org’a  Fındıklı Dereleri Koruma Platformu adına konuşan Avni Ertaş bugün bir taraftan Hopa’da suyuna derelerine toprağına sahip çıkan insanlar yargılanırken, komşu köy olan Arhavi’de derelerine sahip çıkan köylülerin mücadelesinin de sürdüğünü söyledi.

 

Kaynak: Sendika.Org