Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan AKP üyesine TMMOB Yasası Açıklaması

AKP’nin değişiklik yapmayı planladığı TMMOB yasasına karşı ‘TMMOB’ye Dokunma’ kampanyası devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kampanyayı şikayet eden AKP’li MO üyesine açıklama yaptı.

‘TMMOB’ye Dokunma’ kampanyası çerçevesinde illerde bulunan TMMOB İKK’lar bilgilendirme toplantıları ve eylemler düzenlemeye devam ederken Mimarlar Odası üyesi AKP Yalova Kadın Kolları Başkanı Melek Dedecan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir dilekçe göndererek, kampanyayı şikayet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Mimarlar Odası ve Melek Dedecan’a bir yazı göndererek, TMMOB yasasında şimdilik bir değişiklik planlanmadığını, bir taslak çalışma olmadığını fakat TMMOB yasası değişiklik taslağında değiştirilen maddelerle ilgili problemler olduğunu belirten bir cevap gönderdi.

TMMOB’nin başvuruları yanıtsız kalırken AKP’lilerin dilekçesi yanıtlandı

TBMM’ye TMMOB yasası hakkında sunulan soru önergesi yanıtlanmazken, TMMOB’nin yasa değişikliği hakkındaki bilgilendirilme başvuruları cevaplanmazken, AKP üyesinin dilekçesine cevap yazıldı ve bu ‘vesile’ ile Mimarlar Odası da bilgilendirildi.

 

AKP, hazırladığı torba yasanın içerisinde bulunan TMMOB yasası değişikliğini savunamadı

AKP’nin resmi olmayan yollarla kamuoyuna sunduğu  “Yapı Denetimi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı” (Torba yasa) içerisinde bulunan TMMOB yasasında da değişiklikler yapılacağı bilinmektedir. Bu kanun taslağı kamuoyuna sunulduktan sonra AKP’nin yandaş medyası tarafından TMMOB’ye yönelik “150 Milyar Liralık Neşter”, “Odaların Yetkileri Budanıyor” haberleri yapılmıştı.

TMMOB’nin haberi olmadan ve TMMOB’yi etkisizleştirmeye dönük hazırlanan AKP’nin TMMOB yasasını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı savunamadı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın cevabı için tıklayınız.

TMMOB’nin cevabı için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr