Aralık Ayında En Az 76 İş Cinayeti Yaşandı

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) düzenlediği basın açıklaması ile ‘Aralık Ayı İş Cinayetleri Raporu’ açıklandı.

Güvencesiz ve taşeron çalıştırma koşullarının egemen olduğu bir ortamda iş cinayetleri devam ediyor. İSİG’in Aralık ayı için açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre en çok iş cinayeti taşeron, güvencesiz ve mevsimlik işçi çalıştırılan inşaat, tarım, enerji ve maden sektörlerinde yaşandı.

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde düzenlenen basın açıklamasına Dev Sağlık-İş, Enerji-Sen, Limter-İş, İstanbul Tabip Odası, Politeknik, ESP ve UİD-Der üyeleri katıldı.
 
Basın açıklamasında ilk olarak 96 gündür Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesi önünde direnişte olan Dev Sağlık-İş üyesi Ziya İncedere bir konuşma yaptı. İncedere, kendisini Bayrampaşa’ya sürmek istediklerini, buna karşı 96 gündür hastane önünde direnişte olduğunu belirtti.

İncedere, taşeron sisteme karşı yürüttüğü mücadelede 9 Ocak 2013 Çarşamba günü 17.00’da hastane önünde düzenlenecek dayanışma eylemine emekten yana olan herkesi davet etti.

 

 

İncedere’nin ardından Limter-İş Başkanı Kamber Saygılı söz aldı. Saygılı, Aralık ayında en az 76, 2012 yılında ise en az 878 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti. Saygılı, 2012 yılında tersanelerde yaşanan ölümlerin tespit edilebilen kadarıyla 154 kişi oluğunu belitti. Bu sayının 149’unun taşeron işçi olduğunu ifade eden Saygılı taşeron çalıştırmanın ölüm anlamına geldiğini belirtti.

 

 

Sermayenin taşeron çalıştırmayı ve güvencesizliği dayattığı bir ortamda AKP iktidarının meclisten geçirdiği ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ iş cinayetlerini önlemeyi amaçlayan bir yaklaşıma sahip değildir.

politeknik.org.tr