AOÇ’nin 92’nci yaşında mimarlardan açıklama: ‘Talan sonsuz, Saray kaçak, kral çıplak’
Spread the love

Ankara kentinin temiz hava koridoru ve doğal yaşam alanı Atatürk Orman Çiftliği 92’nci yaşında, kaçak projelerle, hukuksuz imar planlarıyla AKP-Saray rejiminin kıskacı altında. Mimarlar, Ankara’nın yaşam damarı AOÇ için açıklama yaptı: AOÇ’yi savunmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet sonrası dönemde 1925 yılında Ankara’nın doğal varlıklarını arttırmak, tarım ve gıda üretimlerinin önünü açmak üzere kurulan Atatürk Orman Çiftliği kuruluşunun 92’nci yılını yaşıyor. Toprak bütünlüğünü AKP iktidarına kadar görece koruyan AOÇ, 2006 yılında AOÇ Kuruluş Kanunu’nda gerçekleşen değişiklikle birlikte AOÇ üzerinde plan yapma yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi sonrasında parçalanmaya zorlandı. Tayyip Erdoğan’ın Kaçak Saray’ıyla birlikte toprakları gasp edilen bir kamusal alana dönüştürüldü. AOÇ arazisinden çevre yolları geçirildi, kavşaklar inşa edildi. Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hayali projeleri için tahrip edildi, dost sermayesine parsel parsel dağıttığı arsa statüsüne getirildi. AOÇ arazisi Erdoğan’ın Saray rejiminin Cumhuriyetle hesaplaşma aracına dönüştürüldü.

‘Ne Saray’ı, ne seçimi meşrulaşmayacak’
Mimarlar Odası Ankara Şubesi AOÇ’nin 92’nci yılında açıklama yayımladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bugün referandum sürecinde yaşadıklarımız ve değişiklikler bu kaçak yapının, kendisini yasallaştırma çabalarından başka bir şey değildir. Ancak ne yapılırsa yapılsın, Gayrimeşru referandum da, Kaçak Saray da toplum vicdanında  meşru değildir. Adil değildir. Adaletsizliğin tavan yaptığı bir süreci Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinde yaşadık. Bir alanda açılmış 102 dava ile tek örnek olan Atatürk Orman Çiftliği  bu ülkenin vicdanı olmaya devam edecek, halktan alınarak, giderleri ile ülke kaynaklarını tüketen Kaçak Saray ve demir yığınından oluşan ve başkentin değerlerini heba edilmesinin temsili Ankapark’ın peşini bırakmayacağız. Adalet talebimiz ve mücadelemiz  devam edecek. AOÇ’nin 92.yılında bir kez daha Saray Kaçak , Kral Çıplak diyoruz” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love