Ankaram Platformu: “MAMAK ve ALTINDAĞ ‘da 5 Gün Sular Kesik”

MAMAK ve ALTINDAĞ ‘da 5 Gün Sular Kesik Konu ile ilgili basin aciklamasi: Sular kesik çünkü 2007 yazında yaşanan su krizi sırasındaki çalışmalarımızda da ifade etmiştik ki Kızılırmak suyunun sülfat oranı,  Ankara’yı Kızılırmak suyundan önce besleyen suyun sülfat oranının 16 katıdır. Ayrıca tüm Ankara’nın suyunu arıtan İvedik Arıtma Tesisi, arıtmaya gelen ham suyun sülfat miktarını düşürecek özellikte değildir. 

2007 yazından bu yana ifade ediyoruz ki;

Kızılırmak suyu, sülfat, sodyum, klorür, yönünden sınır değerleri aşan yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenle DSİ, “Kızılırmak suyu Ankara’nın içme suyu için uygun değildir(1)” demiştir. Yaptığımız çalışmalar göstermiştir ki; içmesuyundaki sodyum sülfat ve klorür miktarının yüksekliği, etkilerini yıllar sonra gösteren sağlık sıkıntılarına neden olabilmektedir.

Yine ifade etmiştik ki, sülfatın beton ve metal borularda aşındırıcı özelliği vardır.

 “Sülfat Atağı(2)” olarak adlandırılan sülfatın betona kimyasal olarak zarar verişine; özellikle, bugün musluklarımızdan akan sularımızda olduğu gibi yoğun sülfat içeren sular neden olur.

Altındağ ve Mamak bölgesini besleyen pompa istasyonu öncesindeki betonarme borular patlamıştır. 5 günlük su kesintisinin nedeni bu boruların tadilatından dolayıdır. Borularda yaşanan bu sıkıntının nedeni de musluk suyumuzdaki sülfat oranının yüksekliği olabilir. Altındağ ve Mamak bölgesindeki borularda meydana gelen sıkıntının benzeri diğer bölgelerde de yaşanabilir.

Buradan suyumuzu dolaylı yoldan özelleştiren, bizleri damacanaya mahkûm eden Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar sesleniyoruz; bizler, bilimsel bilgimizi sizlerle paylaşabiliriz. Altındağ ve Mamak’taki boruları da inceletebilir, sülfat atağı olup olmadığını kontrol ettirebiliriz.

Kızılırmak suyu Ankaralıların sağlığına da, cebine de Ankara’nın borularına da zarar vermektedir. Kızılırmak suyu İvedik Arıtma Tesisi’nde arıtılamaz. Kızılırmak suyuna uygun “Ters Ozmos” arıtma sistemi, Kesikkoprü Barajı’na yakın bir yere kurulmalı, herkese içebileceği ücretsiz 25 litre su her gün sağlanmalıdır.

  1.        Hirfanlı ve Kesikköprü Baraj Gölleri ve Havzalarında Kirlilik  Araştırması, DSİ, 2005  2.         * http://www.concrete-experts.com/pages/exsulfat.htm, * http://www.understanding-cement.com/sulfate.html,* Beton onarım rehberi, USBR – Guide to Concrete Repair, 1996    Ankaram Platformu Dönem Sözcülüğü a. İMO Ankara Şube BaşkanıNevzat ERSAN