Ankaralılar Ulaşım Hakkı Mitinginde Buluştu

Ankaralılar bugün (27 Mart) ulaşım hakkı için bir miting düzenledi. Ankara’da ulaşım zamlarına karşı mücadele veren tüketici derneklerinin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve partilerin örgütlediği “ulaşım hakkı mitingi” binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Ankara halkı, valiliğin ve İ. Melih Gökçek’in baskı ve tehditlerine karşı mücadele etme kararlılığında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Ankaralılar ulaşım hakkı için sokakta
Bugün saat 14.00’da Kolej Meydanı’nda toplanan TUDEF, KESK, DİSK, TMMOB, Halkevleri, TKP, ÖDP, EMEP, ESP ve Öğrenci Kolektifleri pankartlarıyla Kızılay Ziya Gökalp caddesine yürüdüler. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği mitingde i.Melih Gökçek’in ulaşım soygununa son vermesi istendi.

En pahalı ulaşım Ankara’da
“Susma haykır, ulaşım haktır”, Ulaşım haktır satılamaz”, “ Gökçek gidecek bu çile bitecek”, “Ulaşım haktır, Gökçek sahtekardır”, “Ulaşım hakkımız söke söke alırız” sloganlarıyla Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapatan Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu, dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye’de, Türkiye’nin en pahalı ulaşımının da Ankara’da olduğuna dikkat çekti ve kar için değil halk için toplu taşıma istedi.


Gökçek, bırak kentimizi biz yönetelim
Mitingde ortak açıklamayı yapan TUDEF Genel Başkanı Ali Çetin, ulaşım zamlarına karşı açılan dava süreçleri ile ilgi bilgi verdi ve İ. Melih Gökçek’in tüm yargı kararlarına rağmen hukuksuzluğa devam ettiğini söyledi. UKOME’nin zamlı tarifeleri onaylamasının da suç olduğuna işaret eden Çetin, bu kararlara imza atanlar hakkında da suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Tüm Ankaralıları ulaşım hakkına sahip çıkmaya çağıran Çetin, soyguna ve haksızlığa karşı ortak mücadelenin sürmesinin önemli olduğunu vurguladı ve hesap sormak için burada olduklarını da belirtti. Kar için değil, halk için ulaşım ve kent hizmetlerinin verilmesinin mümkün olduğuna işaret eden Çetin, Gökçek’e ketin gerçek kentin sahiplerinin bunu yapabileceğini söyledi. Başka bir kent ve başka bir ülke mümkün diyen Çetin, başta ulaşım hakkına olmak üzere bütün haklara sahip çıkmaya çağırdı.

Üniversiteliler Gökçek’in yakasını bırakmayacak
Ulaşım hakkı savundukları için gözaltına alınan ODTÜ ve Beytepe öğrencileri adına konuşan üniversite öğrencisi Çağdaş Ersaoy, gözaltı sonrası ifade için çıkarıldıkları adliyede aynı gün İ. Melih Gökçek’in de olduğunu söyledi. Üniversite öğrencilerinin ulaşım hakkını savunduğu için orada olduğu belirten Ersoy, Gökçek’in ise yolsuzluk dosyaları yüzünden orada olduğunu açıkladı. Üniversitelilerin, ulaşım hakkını savunmaya devam edeceğini ifade eden Ersoy, insanca yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Üniversitelilerin Gökçek’i düelloya davet ettiğini söyleyen Ersoy, her yerde Gökçek’le ve AKP’nin halk düşmanı politikalarıyla hesaplaşacaklarını hatırlattı.

Kaynak: sendika.org