Ankara’da yine sular altında: ‘500 yılda bir’ dediler, 2 hafta sonra sel oldu

Ankara Mamak’ta yaşanan su baskının ardından kent, 15 gün sonra yağan yağmur sonrası yeniden sular altında kaldı. ‘500 yılda bir görülen yağış’ açıklaması yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna bu kez sessiz.

Ankara’da yağmur yağışıyla birlikte tekrarlayan sel baskını sorunu, dün (20 Mayıs) yaşanan sağanak ve dolu yağışın ardından tekrar ortaya çıktı. Atatürk Bulvarı’nda bulunan altgeçidi su bastı, araçlar mahsur kaldı. Ziya Gökalp ve Tunalı Hilmi Caddeleri de sular altında kaldı. 5 Mayıs’ta su baskını yaşanan Mamak’ta da bazı yapıların giriş katları ve otoparklar sular altında kaldı.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN AÇIKLAMA: ”MAMAK’TA, OLAĞAN YAĞIŞTA ÇÖKEN AKP BELEDİYECİLİĞİ VAR”
‘500 yıl çabuk geçti’
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın ”Bu 500 yılda bir görülebilecek bir afet. Bunun önlemi olamaz. Önlemle falan olacak iş değil. Meteorolojinin tahminleri ötesinde bir yağış, afet oldu. Bu görülmemiş bir afet, 500 yılda bir görülebilecek bir afet. Kelimenin tam anlamıyla felaketi yaşadık.” açıklamasından 2 hafta sonra yağan yağmur sonrası kenti yine su bastı. Su baskını sonrası mühendisler, mimarlar, plancılar yaptıkları açıklamlarla bilimi, teknik verileri yok sayan ve halka yanlış bilgi veren AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’na tepki gösterdi.

AKP kentleri yok ediyor
AKP iktidarının ve yerel yönetimlerin imar rantı nedeniyle yerleşim alanlarına dönüştürdüğü dere yatakları, kentte su emiliminin sağlanacağı toprak yüzeylerin betonlaştırılması, planlama ilkelerinin yok sayılması, altyapı eksikleri her yağmurda sele neden oluyor, halkın yaşamını, sağlığını tehdit ediyor, yıkıma neden oluyor.

politeknik.org.tr